Dziś obowiązkowe szczepienia na COVID-19 stają się faktem. Za ich brak sroga kara

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia01 marca 2022 06:31

Dziś, 1 marca, obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 stają się faktem. Obowiązek dotyczy trzech określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia grup. Karą za brak szczepienia może być - jak wskazał resort zdrowia - nawet zwolnienie.

Dziś obowiązkowe szczepienia na COVID-19 stają się faktem. Za ich brak sroga kara
Szczepienie przeciwko COVID-19 medyków w Katowicach Fot. PAP/Andrzej Grygiel
  • Dziś, 1 marca, obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 stają się faktem
  • Obowiązek dotyczy określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia grup: medyków, farmaceutów oraz niemedycznych pracowników podmiotów leczniczych oraz aptek, a także studentów kierunków medycznych
  • Za brak szczepienia - jak wskazało Ministerstwo Zdrowia - pracownika można przesunąć na inne stanowisko pracy, a nawet zwolnić

1 marca obowiązkowe szczepienie przeciwko COVID-19 staje się faktem

Dziś, 1 marca, obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 stają się faktem. Obowiązek dotyczy trzech, określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia, grup, które już dziś powinny legitymować się pełnym zaszczepieniem.

Dokument wprowadza obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez:

  • osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;
  • osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;
  • studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego

W rozporządzeniu wskazano, że szczepienie należy wykonać nie później niż do dnia 1 marca 2022 r., "przez zaszczepienie się szczepionkami przeciwko COVID-19 schematem podstawowym: dwoma dawkami lub jedną dawką, zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki".

- Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 ma zastosowanie także do osób, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 - wskazano w rozporządzeniu.

W dokumencie przypomniano, że certyfikat ozdrowieńca nie jest przeciwskazaniem do szczepienia się, a "jego termin ważności 180 dni nie ogranicza prawa do wystawienia UCC po szczepieniu przeciw COVID-19".

Zastrzeżono natomiast, że obowiązek szczepień "nie będzie miał zastosowania do osób, które mają przeciwwskazana do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia".

Jakie kary za brak szczepień? Ministerstwo Zdrowia przedstawiło interpretację

Temat egzekwowania obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19 budzi w środowisku medycznym gorącą dyskusję. Jedni twierdzą, że placówki medyczne nie mają podstawy prawnej, by weryfikować szczepienia, inni podnoszą, że jeżeli zwolnią lub zawieszą niezaszczepionych pracowników zwyczajnie nie dopną grafiku. 

Wykładnię na temat ewentualnych kar dla niezaszczepionych Ministerstwo Zdrowia przedstawiło 21 lutego na swojej stronie internetowej. 

- Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu - wskazał resort zdrowia.

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia:

  • Kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.
  • Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu.
  • Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu.
  • Działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum