Dziś mija czas na złożenie dokumentów do ZUS. To ważne

Autor: oprac. SzB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia31 marca 2022 05:40

ZUS. Dziś, 31 marca, upływa czas na złożenie dokumentów ZSWA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument dotyczy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Dziś mija czas na złożenie dokumentów do ZUS. To ważne
31 marca mija czas na złożenie dokumentów do ZUS. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • ZUS przypomina, że 31 marca upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  • Przedstawiciele ZUS podkreślają, że muszą go złożyć przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych 
  • Dokument to zgłoszenie lub korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za ubiegły rok

31 marca 2022 roku upływa termin na złożenie ważnych dokumentów do ZUS

Tylko do 31 marca przedsiębiorcy mają czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Mowa tu  o dokumencie, który jest zgłoszeniem lub korektą danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2021 - przypominają w udostępnionym komunikacie przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Termin na przekazanie deklaracji ZUS ZSWA mija 31 marca. Są jednak wyjątki. Po pierwsze - dotyczy to sytuacji, kiedy pracownik, za którego była opłacana składka na FEP (Fundusz Emerytur Pomostowych) złoży wniosek o emeryturę pomostową.

Wyjątek od zasady i inny termin na złożenie dokumentu do ZUS

- Wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku - informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ponadto w przypadku upadłości bądź likwidacji płatnika, wspomniany dokument należy przekazać najpóźniej w dniu złożenia formularza ZUS ZWPA, więc w momencie zgłoszenia wyrejestrowania płatnika składek.

Czym jest ZUS ZSWA?

Przypomnijmy, że formularz ZUS ZSWA jest składany w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Mowa o nich w ustawie o emeryturach pomostowych (w art. 3 ust. 1 i ust. 3). 

Przedsiębiorca, który musi złożyć taki formularz, w zgłoszeniu podaje dane identyfikacyjne płatnika składek osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

Istotny jest także kod tej pracy i okresy, w których była ona wykonywana. Niezbędne jest ponadto podanie kodu tytułu ubezpieczenia, z którym ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń oraz wymiar czasu pracy.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum