Dzięki becikowemu łatwiej o wizytę u ginekologa?

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2009 13:44

Kobiety, które teraz są w ciąży i po 1 listopada zgłoszą się do gmin po becikowe, nie wiedzą dokładnie, jakie wymagania trzeba spełnić, aby je otrzymać. Resort pracy nie przewiduje dla nich żadnego okresu przejściowego.

Od 1 listopada do wypłaty świadczeń z tytułu urodzenia dziecka będzie potrzebne zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną co najmniej od 10 tygodnia ciąży - przypomina Gazeta Prawna.

Zaświadczenie o przebywaniu pod opieką lekarza będzie mógł wydawać także lekarz rodzinny.

– Minimalna liczba wizyt przy prawidłowo przebiegającej ciąży wynosi od 8 do 9 – tłumaczy prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie.

W ich wyniku są wykonywane i zlecane standardowe badania, m.in. krwi, moczu czy USG. Terminy badań w kolejnych trymestrach mają być zapisywane w zaświadczeniu lekarskim, które posłuży do otrzymania becikowego. Jego wydanie lekarz odnotuje też w karcie ciąży.

Wprowadzenie obowiązkowego zaświadczenia lekarskiego ma przyczynić się do regularnych badań kobiet w czasie ciąży i kontroli zdrowia.

- Rozporządzenie, które nakłada na kobiety wykonywanie konkretnych badań, powinno im zagwarantować jednocześnie dostęp do nich – komentuje pomysł ministerstwa zdrowia Urszula Kubicka-Kraszyńska z fundacji Rodzić po Ludzku. – W wielu regionach w kolejce na wizytę do ginekologa trzeba czekać przynajmniej kilka tygodni. W najtrudniejszej sytuacji pod tym względem są kobiety gorzej sytuowane, których nie stać na prywatne wizyty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum