Dziecko chce się zaszczepić, jedno z rodziców mówi "nie". Jak orzekają sądy w Izraelu?

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP09 lipca 2021 07:21

Dziecko może przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19 także wówczas, gdy swój sprzeciw wyraża jedno z rodziców. Takie orzeczenia sądów w Izraelu pojawiły się już dwukrotnie.

Dzieci mają prawo zaszczepić się przeciwko Covid-19 - uważają izraelskie sądy Fot. Shutterstock
  • Już dwukrotnie sądy izraelskie orzekły, że dzieci mają prawo zaszczepić się przeciwko Covid-19, nawet jeśli jedno z rodziców się temu sprzeciwia
  • W czwartek sąd okręgowy w Hajfie odrzucił apelację od decyzji sądu niższej instancji o zaszczepieniu nastolatki pomimo sprzeciwu jej matki
  • Z kolei w ubiegłym tygodniu sąd rodzinny w Hajfie przychylił się do wniosku dwóch 15-letnich braci, który poparła ich matka, a ojciec się sprzeciwił

Już dwukrotnie sądy izraelskie orzekły, że dzieci mają prawo zaszczepić się przeciwko Covid-19, nawet jeśli jedno z rodziców się temu sprzeciwia. W czwartek sąd okręgowy w Hajfie odrzucił apelację od decyzji sądu niższej instancji o zaszczepieniu nastolatki pomimo sprzeciwu jej matki. Ojciec popierał decyzję córki.

Sąd: najważniejsze jest dobro dziecka

Sąd orzekł, że zalecenie izraelskiego ministerstwa zdrowia dotyczące szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat zostało wydane zgodnie z prawem i przyjął również argument, że powtarzające się okresy kwarantanny wpłynęły na zdrowie psychiczne dziewczyny.

Z kolei w ubiegłym tygodniu sąd rodzinny w Hajfie przychylił się do wniosku dwóch 15-letnich braci, który poparła ich matka, a ojciec się sprzeciwił.

Sędzia oceniła, że w obecnych okolicznościach najważniejsze jest dobro, zdrowie i wyrażane życzenie chłopców, odrzucając argument ojca, który twierdził, że szczepionka nie jest pilna.

Chłopcy uważają z kolei, że szczepionka pomoże im dalej uczestniczyć w zawodach sportowych, w których będą mieli bliski kontakt z członkami swojej grupy wiekowej, z których większość nie jest zaszczepiona.

Znów rośnie liczba zakażeń

Izrael zatwierdził szczepienia dla dzieci od 12 roku życia na początku czerwca. Kilka tygodni później w odpowiedzi na wzrost liczby przypadków Covid-19 rozpoczął intensywną kampanię mającą na celu dystrybucję dawek wśród jak największej liczby nastolatków. Ponad 85 proc. dorosłych została już zaszczepiona.

W czwartek potwierdzono w Izraelu dwa pierwsze zgony związane z koronawirusem od ponad dwóch tygodni. Po tym, jak pod koniec maja odnotowywano pojedyncze infekcje, w środę potwierdzono ich 518. Obecny wzrost zakażeń wiąże się z bardziej zaraźliwym wariantem Delta, a połowa nowych infekcji diagnozowana jest obecnie u w pełni zaszczepionych osób.

Według ekspertów nie świadczy to jednak o niskiej skuteczności szczepionek - które zapobiegają m.in. ciężkim przebiegom choroby i tym samym zwiększonej liczbie zgonów - ale o nieosiągnięciu jeszcze odporności zbiorowej, której próg jest wyższy dla szybciej przenoszącego się wariantu wirusa.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum