Działania niepożądane spowodowane przez kosmetyki będą monitorowane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2019 18:34

Instytut Medycyny Pracy w Łodzi będzie administrował systemem informowania o ciężkich działaniach niepożądanych spowodowanych stosowaniem produktów kosmetycznych. Przewiduje to projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

Działania niepożądane spowodowane przez kosmetyki będą monitorowane
Powstaje systemem informowania o ciężkich działaniach niepożądanych spowodowanych stosowaniem produktów kosmetycznych. Fot. archiwum

Projekt rozporządzenia w sprawie ośrodka administrującego Systemem Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych został opublikowany na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji.

Resort zdrowia skierował projekt  w środę (23 stycznia) do opiniowania przez poszczególne ministerstwa oraz m.in. przez organizacje lekarskie, aptekarskie i producentów kosmetyków.

W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Zdrowia napisało, że choć "zazwyczaj ciężkie działania niepożądane są spowodowane jednostkowymi przypadkami nadwrażliwości osobniczej, np. alergią, jednakże nie można wykluczyć, że w przyszłości mogą wystąpić trendy pozwalające na stwierdzenie, że takie działania są powodowane np. przez produkty zawierające określony składnik".

Z dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia ośrodkiem administrującym Systemem Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych będzie Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi.

Treść rozporządzenia: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum