Dyscyplinarki dla lekarzy za namawianie do nieszczepienia dzieci

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2017 10:28

Naczelna Rada Lekarska wytoczyła wojnę lekarzom, którzy wspierają ruchy antyszczepionkowe i namawiają do nieszczepienia dzieci. Pierwsi z nich otrzymali już wyroki dyscyplinarne.

Dyscyplinarki dla lekarzy za namawianie do nieszczepienia dzieci
Dyscyplinarki dla lekarzy za namawianie do nieszczepienia dzieci. Fot. Shutterstock

NIL zapowiada występowanie przeciwko tym lekarzom, którzy szerzą niewiedzę 0 szczepieniach. Zapadły już dwa wyroki. Pierwsza sprawa pochodzi z Wielkopolski, a na trop lekarki, która sprzeciwiała się szczepieniom wpadł sanepid. Pracownicy inspekcji zauważyli w danych statystycznych, że w konkretnym rejonie jest sporo niewyszczepionych dzieci.

Okazało się, że lekarka namawiała rodziców, by nie szczepili dzieci. Postępowanie dyscyplinarne potwierdziło te przypuszczenia, a sąd lekarski ukarał lekarkę naganą.

Przed sądem lekarskim zakończyła się też sprawa lekarza z Pomorza. Ten publicznie zniechęcał do szczepień.

Podobne stanowisko prezentuje też Ministerstwo Zdrowia, choć samo nie ma możliwości karania ich za działania antyszczepionkowe. Wiceminister Marek Tombarkiewicz twierdzi, że takie zachowania lekarzy trzeba traktować, jako działanie na szkodę pacjenta i wyciągać konsekwencje.

Warto przypomnieć, że we Włoszech kilka dni temu zapadł pierwszy wyrok, który pozbawił lekarza prawa wykonywania zawodu  właśnie za namawianie do nieszczepienia dzieci.

Więcej: www.tokfm.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum