Dyrektywa będzie sprzyjać turystyce aborcyjnej?

Autor: DMX, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2011 10:04

Unijna dyrektywa o transgranicznej pomocy medycznej da kobietom prawo do legalnej aborcji. Polki będą mogły poddać się temu zabiegowi za granicą na koszt NFZ. Nie wiadomo jednak, kiedy unijna dyrektywa zostanie przyjęta przez rząd.

Dyrektywa będzie sprzyjać turystyce aborcyjnej?

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podkreśla, że kobietom w Polsce lekarze często odmawiają wykonania aborcji, mimo że spełnione są wymagane przez prawo warunki - informuje Gazeta Wyborcza.

Wanda Nowicka, prezes Federacji jest zdania, że po wejściu w życie nowej dyrektytwy o transgranicznej pomocy medycznej Polka z dokumentami potwierdzającymi, że ciąża jest skutkiem gwałtu lub z zaświadczeniem o uszkodzeniu płodu będzie mogła pojechać do Niemiec, czy Holandii i tam przeprowadzić aborcję. Co więcej, NFZ będzie musiał pokryć koszty zabiegu.

O sprawie pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl w maju. Dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej weszła w życie 24 kwietnia br.; czas jej implementacji do prawa krajowego mija 25 października 2013 r. Nowe prawo UE umożliwia korzystanie ze świadczeń medycznych w innym kraju wspólnoty, a potem zwrot kosztów leczenia do poziomu gwarantowanego w kraju ubezpieczyciela.

Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy dyrektywa zakłada możliwość finansowania świadczeń, które są gwarantowane ze środków publicznych w państwie, z którego pochodzi pacjent, tymczasem w Polsce aborcja nie jest refundowana.

Zgodnie z ustawą, kobieta może dokonać aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla jej zdrowia lub życia, gdy badanie prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Dr Marcin Górski z Zespołu Pomocy Prawnej działającego przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podkreślił, że zgodnie z dyrektywą, jedynym dokumentem, jaki w przypadku skorzystania ze świadczenia przerwania ciąży będzie musiała dysponować pacjentka jest ten, na mocy którego takie świadczenie przysługiwałoby jej w Polsce, tj. orzeczenie lekarskie o zagrożeniu dla życia czy zdrowia jej samej lub o wadzie płodu.

Jak dodał, z opieki medycznej w innym państwie członkowskim UE Polki będą mogły skorzystać zawsze, gdy będą tego chciały.

Dyrektywę wielokrotnie krytykowała minister zdrowia Ewa Kopacz. Podkreślała, że jest ona niekorzystna dla uboższych pacjentów i może "zniszczyć" polski system ochrony zdrowia. Obawiała się, że budżet NFZ może nie wytrzymać zwiększonych wydatków na leczenie. Resort zdrowia daje do zrozumienia, że przyjęcie dyrektywy przeprowadzi najpóźniej, jak to tylko możliwe.

Żeby ograniczyć tzw. turystykę medyczną, ministerstwo chce też stworzyć listę zabiegów, które będą wymagały wcześniejszej zgody NFZ na pokrycie kosztów. Niewykluczone, że na tej liście znajdzie się też zabieg przerywania ciąży.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum