Dyrektorzy szpitali szukają sposobu na wyegzekwowanie zakazu palenia

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2011 12:03

W szpitalach obowiązuje całkowity zakaz palenia. Jego nagminne łamanie doprowadziło do kilku pożarów. Dyrekcja szpitali jest bezsilna. Resort rozważa możliwość zliberalizowania przepisów na oddziałach psychiatrycznych.

Dyrektorzy szpitali szukają sposobu na wyegzekwowanie zakazu palenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Działania szpitali sprowadzają się do umieszczania na budynkach i w pomieszczeniach znaków graficznych informujących o zakazie. W szpitalach, w których doszło na skutek palenia do zaprószenia ognia, dyrekcja zobowiązała ochronę do upominania pacjentów, którzy usiłują palić. Wprowadziła też możliwość wypisania niesubordynowanego chorego do domu, za zgodą lekarza.

Z pomocą zarządzającym nie spieszy sanepid. Od początku roku ukarał w całym kraju jedynie pięciu szpitalnych palaczy, twierdząc, że egzekwowanie zakazu to zadanie dla dyrektorów szpitali i lekarzy. To oni, zdaniem sanepidu, powinni tworzyć odpowiednie przepisy porządkowe i nakłaniać palaczy do terapii antynikotynowej.

Najwięcej problemów mają dyrektorzy w szpitalach psychiatrycznych. Przebywa w nich dużo osób uzależnionych od nikotyny. To właśnie z myślą o nich resort rozważa możliwość przywrócenia palarni w szpitalach psychiatrycznych. Także główny inspektor sanitarny zbiera uwagi do ustawy i planuje jej nowelizację.

Dotychczasowe próby zliberalizowania przepisów pojęte przez SLD przepadły w komisji zdrowia. Być może jednak powrócą w przyszłej kadencji Sejmu.

Więcej:http://praca.gazetaprawna.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze