Dwóch lekarzy zniechęcało do szczepień. Izba lekarska prowadzi postępowanie

Autor: PAP • Źródło: PAP07 listopada 2021 14:53

Wielkopolska Izba Lekarska oskarża dwóch lekarzy o przewinienie zawodowe, gdyż zniechęcali do szczepień. Jedna sprawa została zakończona skierowaniem wniosku o ukaranie do okręgowego sądu lekarskiego, druga jest na etapie postępowania prowadzonego przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

Szczepienia na Covid-19. Dwaj lekarze do nich zniechęcali. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Postępowania prowadzone przez Izbę dotyczą m.in. aktywności lekarzy w mediach społecznościowych. Mieli zniechęcać do szczepień
  • Propagowanie przez lekarza postaw antyzdrowotnych, a takim jest np. namawianie innych do nieszczepienia, traktowane jest jako przewinienie zawodowe
  • Lekarze, wobec których wszczęto postępowania, mieli utrzymywać też, że badania nad szczepionkami na COVID-19 prowadzone były zbyt krótko i  mamy rzekomo do czynienia ze swoistym eksperymentem medycznym

Zniechęcali do szczepień. To przewinienie zawodowe

W Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej prowadzone są dwie sprawy wobec lekarzy zniechęcających do szczepień przeciwko COVID-19 poinformował rzecznik Izby Przemysław Ciupka.

Ciupka podał, że nie są podawane bliższe informacje o obu sprawach. Przyznał, że postępowania dotyczą m.in. aktywności w mediach społecznościowych.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej WIL Artur de Rosier powiedział, że propagowanie przez lekarza postaw antyzdrowotnych, a takim jest np. namawianie innych do nieszczepienia, traktowane jest jako przewinienie zawodowe. Dodał, że Wielkopolska Izba Lekarska od dawna jest propagatorem szczepień.

O czym pisali lekarze w mediach społecznościowych

- W 2018 r. zapoczątkowaliśmy akcję "Szczepię się dla Was". Lekarze i lekarze dentyści zaszczepili się wtedy przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio. W ten sposób zwracaliśmy uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stanowią choroby zakaźne i na to, że odporność poszczepienna z czasem maleje. Akcja jest kontynuowana, obecnie skupia się na szczepieniach przeciwko grypie i COVID-19 - powiedział.

Dodał, że WIL ma w swoim gronie świetnych fachowców, naukowców i praktyków, którzy potrafią rozwiać wszelkie wątpliwości - także te co do szczepień.

We wrześniu rzecznik WIL, pytany o argumenty podawane przez lekarzy zniechęcających do szczepień w trakcie postępowania, powiedział, że wskazywali oni, że po szczepieniu może wystąpić niepożądany odczyn poszczepienny i że w krajach o wysokiej wyszczepialności nadal występują zachorowania na COVID-19.

Lekarze, wobec których wszczęto postępowania, mieli utrzymywać też, że badania nad szczepionkami na COVID-19 prowadzone były zbyt krótko i że obecnie mamy rzekomo do czynienia ze swoistym eksperymentem medycznym.

Badania nad technologiami prowadzone od lat

Rzecznik przypomniał przy tym, że po każdym szczepieniu, po każdym leku mogą wystąpić niepożądane efekty, ich liczba jest jednak znikoma.

Rzecznik Izby podkreślił też, że badania nad technologiami stosowanymi w używanych obecnie szczepionkach przeciwko COVID-19 prowadzone były od lat.

W niedzielę resort zdrowia poinformował o 941 nowych zakażaniach koronawirusem w Wielkopolsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum