×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dwie grupy bez prawa do ubezpieczenia członka rodziny

Autor: oprac. KK • Źródło: NFZ03 kwietnia 2023 21:20Aktualizacja: 20 marca 2023 09:16

NFZ poinformował, że w związku ze zmianami przepisów dwie grupy osób - studenci oraz doktoranci pochodzenia polskiego - pozostają bez prawa do zgłoszenia do ubezpieczenia członka rodziny.

Dwie grupy bez prawa do ubezpieczenia członka rodziny
Te grupy bez prawa do ubezpieczenia członka rodziny. Ważny komunikat NFZ Fot. JPP

 

Te grupy bez prawa do ubezpieczenia członka rodziny.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw wprowadziła znaczące zmiany w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia studentów i doktorantów pochodzenia polskiego oraz opłacania składek zdrowotnych za te osoby.

- Wobec związanych z tymi zmianami kierowanych do NFZ licznych pytań dotyczących możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia członków rodziny przez studentów i doktorantów, Centrala NFZ informuje, że:

  • studenci i doktoranci, którzy kształcą się w Polsce,
  • a także absolwenci, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż,
  • oraz odbywający kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim, o których mowa w przepisach odrębnych, nieposiadający obywatelstwa państwa członkowskiego UE lub EFTA i niebędący osobami, o których mowa w ust. 1 pkt 3 ustawy,

jeżeli zostali uznani za osoby pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji lub posiadają ważną Kartę Polaka, jeżeli podlegają zgodnie z art. 66 obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego albo ubezpieczają się dobrowolnie, nie mogą zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny - wskazuje w komunikacie NFZ.

Fundusz podkreśla, że "zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, osoba podlegająca obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków rodziny, jednak tylko tych, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6 tej ustawy. Obowiązek ten będzie więc dotyczyć tylko członków rodzin osób, o których mowa w art. 3 ust.1  pkt 1 i 3 oraz członków rodzin osób, o których mowa w art. 3 ust.1 pkt 2 i 2 a oraz ust. 1a".

Pełna treść komunikatu: Studenci i doktoranci pochodzenia polskiego bez prawa do zgłoszenia do ubezpieczenia członka rodziny
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze