Dwaj białostoccy lekarze trafili do aresztu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2009 14:38

Tym samym sąd uwzględnił wnioski Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, która uważała, że areszt obu podejrzanych jest konieczny przede wszystkim z powodu obawy matactwa. Postanowienie sądu jest nieprawomocne, przysługuje od niego zażalenie do sądu drugiej instancji.

Prokuratura nadal nie ujawnia treści wyjaśnień złożonych przez lekarzy, ani tego, czy się przyznali do zarzutów. Zarzuty dotyczą lat 2004-2005. Wiadomo jedynie, że na ślad przestępczej działalności trafiono podczas badania innej sprawy kryminalnej, z której wątek łapówek białostockich lekarzy wyłączono.

Jak podało w czwartkowym komunikacie CBŚ, lekarze zostali zatrzymani za załatwianie zaświadczeń i zwolnień lekarskich przestępcom. Według informacji CBŚ, swoim działaniem umożliwiali skazanym ubieganie się o zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności, jak też ułatwiali uzyskiwanie przepustek w trakcie odbywania kary.

Zatrzymani, to 56-letni doświadczony radiolog Kazimierz K., zatrudniony w szpitalu klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz 51-letni neurochirurg Andrzej K., w przeszłości także lekarz w tym szpitalu, który od pewnego czasu w tej placówce już nie pracuje. Wraz z nimi zatrzymany został mężczyzna, który miał pośredniczyć w kontaktach członków grup przestępczych z lekarzami. W stosunku do tego mężczyzny nie złożono wniosku o areszt, zastosowano natomiast dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Przy zarzutach postawionych przez prokuraturę, lekarzom i pośrednikowi grożą kary do 10 lat więzienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum