×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dwa dodatkowe dni urlopu wchodzą w życie. Wkrótce rekompensata do 1 tys. zł i zwrot za przejazd

Autor: KK • Źródło: Rynek Zdrowia31 marca 2023 22:00

Ważne zmiany dla krwiodawców przesądzone. Prezydent podpisał ustawę, w której znalazł się m.in. przepis o dwóch dniach płatnego urlopu za oddanie krwi. Kolejne ważne dla honorowych dawców zmiany są jeszcze procedowane, zakładają m.in. specjalną rekompensatę w wysokości do 1000 zł.

Dwa dodatkowe dni urlopu wchodzą w życie. Wkrótce rekompensata do 1 tys. zł i zwrot za przejazd
Dwa dni wolnego wchodzą w życie. Będzie też rekompensata do 1 tys. zł i zwrot za przejazd Fot. Shutterstock

 

Dwa dni wolnego za oddanie krwi wchodzą w życie

Prezydent Andrzej Duda 29 marca podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. To dobra wiadomość m.in. dla krwiodawców, bowiem do ustawy dołączono przepis o dwóch dniach płatnego urlopu dla krwiodawców. Takie rozwiązanie funkcjonowało w czasie pandemii, teraz zostało utrzymane na stałe. Akt wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Kolejne zmiany dla honorowych dawców krwi są procedowane w ramach nowelizacji ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Tu doprecyzowywane mają zostać kwestie dotyczące m.in. płatnego urlopu dla osób pracujących w systemie zmianowym.

W przepisach wskazano, że zwolnienie z pracy, szkoły, czy uczelni obowiązuje w dniu zabiegu oraz dniu następnym, a w przypadku osób pracujących w systemie zmianowym zwolnienie obejmuje zmianą roboczą, która zaczęła się w dniu, gdy oddano krew/jej składniki i dzień następny.

Wolne od pracy będzie też przysługiwać dawcy na czas okresowych badań lekarskich, poza tym dotyczyć ma także osób, które po raz pierwszy zgłosiły się w celu oddania krwi lub jej składników.

Będzie też rekompensata do 1 tys. zł i zwrot za przejazd

Ponadto w ustawie o krwiodawstwie i krwiolecznictwie przewidziano jeszcze dodatkowe przywileje. Dawcy krwi i jej składników mogą liczyć na:

  • zwrot kosztów przejazdu do i z jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, gdzie dawca oddał krew,
  • rekompensatę energetyczną wydawaną przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi (teraz wynosi 4500 kcal przy oddaniu 450 ml krwi) – dotyczy to także osób, które zostały poddane zabiegom uodpornienia lub wykonywanym w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych. 

Projekt przewiduje także szczególne prawo do rekompensaty pieniężnej dla dawców rzadkich grup krwi i dawców, którzy przed pobraniem krwi zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom celem uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych. Rekompensata może wynieść maksymalnie 1000 zł jednorazowo i jest związana z niedogodnościami wynikającymi ze stawienia się w danej jednostce publicznej służby krwi w celu wykonania zabiegu.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze