×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Dwa dni wolnego, rekompensata do 1 tys. zł i zwrot za przejazd. Nowe prawo dla dawców krwi

Autor: oprac. JKB • Źródło: Interia, Rynek Zdrowia20 marca 2023 20:00

Honorowi Dawcy Krwi już niebawem będą mogli liczyć na dodatkowe prawa oraz potwierdzenie dotychczasowych uprawnień wprowadzonych z uwagi na pandemię. Zmiany zakładają m.in. dwa dni płatnego urlopu czy specjalną rekompensatę w wysokości do 1000 zł.

Dwa dni wolnego, rekompensata do 1 tys. zł i zwrot za przejazd. Nowe prawo dla dawców krwi
Honorowi krwiodawcy otrzymają dodatkowe przywileje. Nowe prawo jest już gotowe. Fot. AdobeStock
 • Do projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wprowadzony został przepis o dwóch dniach płatnego urlopu dla krwiodawców. Ustawa przeszła przez Sejm i czeka na podpis prezydenta
 • Z kolei nowelizacja ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie doprecyzowuje kwestie dotyczące m.in. płatnego zwolnienia dla osób pracujących w systemie zmianowym
 • Honorowi dawcy krwi będą mogli także liczyć na zwrot kosztów przejazdu na zabieg oraz rekompensatę pieniężną do 1000 zł w wyjątkowych sytuacjach

Nowe prawo dla dawców krwi. Dwa dni płatnego urlopu

Po wybuchu pandemii koronawirusa krwiodawcy otrzymali dodatkowy dzień wolny od pracy po zabiegu (wcześniej przysługiwał jeden dzień płatnego urlopu) – przypomina Interia. Niedługo będą mieli dwa dni wolnego zagwarantowane w odrębnej ustawie - Ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej, która przeszła już przez Sejm i Senat, a obecnie czeka na podpis prezydenta.

Podobne zapisy zagwarantuje także ustawa o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, której nowelizacja jest procedowana w resorcie zdrowia i która doprecyzowuje przepisy. 

Zgodnie z jej zapisami zwolnienie z pracy: 

 • obowiązuje krwiodawców w pracy/w szkole/na uczelni w dniu zabiegu oraz w dniu następnym,
 • w przypadku osób pracujących w systemie zmianowym zwolnienie obejmuje zmianą roboczą, która zaczęła się w dniu, gdy oddano krew/jej składniki i dzień następny,
 • wolne od pracy będzie też przysługiwać dawcy na czas okresowych badań lekarskich,
 • wolne będzie dotyczyć także osób, które po raz pierwszy zgłosiły się w celu oddania krwi lub jej składników (musi zostać poprzedzone diagnostyką).

Rekompensata i zwrot kosztów dla dawców

Na tym jednak nie koniec, bo jak podkreśla Interia w przytaczanej ustawie o krwiodawstwie i krwiolecznictwie przewidziano jeszcze dodatkowe przywileje. Dawcy krwi i jej składników mogą liczyć na:

 • zwrot kosztów przejazdu do i z jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, gdzie dawca oddał krew,
 • rekompensatę energetyczną wydawaną przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi (teraz wynosi 4500 kcal przy oddaniu 450 ml krwi) – dotyczy to także osób, które zostały poddane zabiegom uodpornienia lub wykonywanym w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych. 

Projekt przewiduje także szczególne prawo do rekompensaty pieniężnej. Jest ona przewidziana dla dawców rzadkich grup krwi i dawców, którzy przed pobraniem krwi zostali poddani zabiegowi uodpornienia/innym zabiegom celem uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych.

Wskazana rekompensata może wynieść maksymalnie 1000 zł jednorazowo i jest związana z niedogodnościami wynikającymi ze stawienia się w danej jednostce publicznej służby krwi w celu wykonania zabiegu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze