×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dwa dni urlopu za oddanie krwi już na stałe. Sejm przyjął nowe przepisy

Autor: oprac. KM • Źródło: Prawo.pl01 lutego 2023 19:30

Zgodnie z nowymi przepisami, które przed tygodniem przyjął Sejm, krwiodawcy już na stałe będą mogli otrzymać dwa dni urlopu: dzień, w którym oddają krew oraz dzień następujący po nim.

Dwa dni urlopu za oddanie krwi już na stałe. Sejm przyjął nowe przepisy
Nawet po zakończeniu epidemii krwiodawcy będą mogli cieszyć się dwoma wolnymi dniami. Fot. Shutterstock
  • W czasie epidemii COVID-19 za oddanie krwi w ramach honorowego krwiodawstwa przysługiwały dwa dni wolnego - przepis wprowadzono wówczas tymczasowo
  • Wcześniej krwiodawcom przysługiwał tylko jeden dzień wolny w dniu, w którym faktycznie oddawał krew
  • Obecnie Sejm zatwierdził utrzymanie przepisów, które dają dwa dni wolnego za oddanie krwi. Ale to nie koniec: teraz musi zatwierdzić je Senat
  • Przepisy, które nie zostały utrzymane, dotyczą 33-procentowej ulgi na krajowe przejazdy kolejowe dla kriodawców

Dwa dni urlopu za oddanie krwi. Tymczasowy przepis ma zostać na stałe

Ustawa o publicznej służbie krwi, która już po zakończeniu epidemii pozwoli na dwa dni urlopu z okazji oddawania krwi, została ze zmianami uchwalona przez Sejm na ostatnim posiedzeniu i skierowana do Senatu. Ustawę przyjęto w ramach prac nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej.

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej została przyjęta w czwartek 26 stycznia 258 głosami (178 posłów wstrzymało się od głosu, 14 było przeciw). Wśród przegłosowanych poprawek znalazła się m.in. ta o publicznej służbie krwi, w art. 39 ustawy - i choć poprawki wykraczają poza ustawę o KSO, w ocenie przewodniczącego Tomasza Latosa (PiS) są ważne ze społecznego punktu widzenia.

Jak przypomina portal Prawo.pl, prawo do urlopu będzie poświadczać zaświadczenie z regionalnego centrum krwiodawstwa, Wojskowego Centrum lub Centrum MSWiA. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów krwiodawca będzie uprawniony do dnia wolnego od pracy w dniu donacji i w dniu kolejnym. Zwolnienie od obowiązków zawodowych jest możliwe też na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, co gwarantuje Kodeks pracy.

Przepisy, które nie zostały utrzymane, dotyczą 33-procentowej ulgi na krajowe przejazdy kolejowe. W czasie epidemii ulga taka była dostępna dla dawców, którzy oddali nie mniej niż trzy donacje krwi lub jej składników, w tym osocza - w przypadku ozdrowieńców z COVID-19. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze