×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Duże zmiany w leczeniu bólu. "Będzie monitorowany jako piąty parametr życiowy"

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, MZ09 lutego 2023 13:39

Jeszcze dzisiaj opublikowane zostanie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. - To bardzo ważny dokument dla 8,5 mln cierpiących osób. Do bólu nie można się przyzwyczajać, trzeba go leczyć - mówił na konferencji we Wrocławiu minister Adam Niedzielski.

Duże zmiany w leczeniu bólu. "Będzie monitorowany jako piąty parametr życiowy"
Rozporządzenie umożliwi ustalenie ścieżki postępowania dla pacjenta z dolegliwościami bólowymi Fot. Shutterstock
  • Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział dziś (9 lutego) opublikowanie rozporządzenia w sprawie standardu leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych
  • - Dokument umożliwi ustalenie ścieżki postępowania dla pacjenta - zapewnił Niedzielski
  • Przewiduje m.in. konieczność sporządzania karty oceny natężenia bólu dołączanej do dokumentacji medycznej
  • W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zorganizowano 9 lutego konferencję prasową z udziałem ministra
  • - Leczenie bólu jest miarą jakości systemu opieki zdrowotnej - zaznaczył obecny na wydarzeniu Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta

Zmiany w leczeniu bólu. Będzie traktowany i monitorowany jako piąty parametr życiowy

Jeszcze dzisiaj opublikowane zostanie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. Określa ono wystandaryzowany schemat postępowania z pacjentem z dolegliwościami bólowymi.

- To bardzo ważny dokument dla 8,5 mln cierpiących osób. Do bólu nie można się przyzwyczajać, trzeba go leczyć - mówił podczas konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu szef resortu Adam Niedzielski. 

Jak zaznaczył, rozporządzenie umożliwi ustalenie ścieżki postępowania dla pacjenta. Nakłada bowiem obowiązek postępowania z pacjentem z dolegliwościami bólowymi według określonych zasad. Określa:

  • metody oceny bólu, 
  • zasady monitorowania skuteczności leczenia bólu,
  • obowiązek prowadzenia postępowania terapeutycznego, który ma łagodzić i leczyć ból.

Konsultant krajowa medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas jest przekonana, że rozporządzenie podniesie standard życia osób zmagających się z bólem.

Obecna na konferencji dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, zaznaczyła, że dzięki zmianie przepisów w przypadku każdego chorego cierpienie będzie traktowane jako piąty parametr życiowy i trafi do dokumentacji tak, jak np. pomiary temperatury czy ciśnienia.

- Rozporządzenie to gwarancja uprawnień pacjenta do leczenia bólu, niezależnie od przyczyny, wieku czy miejsca zamieszkania - podkreślił z kolei Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Pierwszym elementem standardu jest ocena bólu przez wywiad lekarski i badania. Wywiad powinien koncentrować się na przyczynach i natężeniu bólu (z użyciem określonych rozporządzeniem skal), charakterze i okolicznościach jego występowania, dotychczasowym leczeniu, dolegliwościach wynikających z bólu oraz ich wpływie na jakość życia. 

- Bardzo istotne jest badanie pacjenta. Podczas tego badania lekarz może znaleźć potwierdzenie objawów bólowych opisywanych przez pacjenta w wywiadzie - mówiła Magdalena Kocot-Kępska.

Do historii choroby pacjenta, zgodnie z nowym rozporządzeniem, musi być dołączona karta oceny natężenia bólu. Jest to obligatoryjny element dokumentacji medycznej. Wywiad z pacjentem będzie więc bardziej szczegółowy i odnotowany w dokumentacji medycznej.

Dotąd regulacje nie gwarantowały każdemu skutecznej realizacji prawa do leczenia bólu

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, dotychczasowe regulacje prawne w sposób bezpośredni gwarantowały dostęp do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień, wyłącznie jako prawo pacjentów będących w stanie terminalnym.

- Celem przepisu jest zagwarantowanie każdemu pacjentowi skutecznej realizacji prawa do leczenia bólu, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, bez względu na źródło pochodzenia tego bólu, wiek pacjenta oraz miejsce jego pobytu - wyjaśniał dalej projektodawca. 

Dotychczas nie istniały jednolite standardy dotyczące organizacji postępowania w stosunku do pacjenta cierpiącego z powodu bólu. Tymczasem szacuje się, że cierpi z jego z powodu 27 proc. dorosłej populacji naszego kraju, a w odniesieniu do osób powyżej 65. roku życia - 55 proc. populacji. Statystycznie częściej ból przewlekły występuje u osób z chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

Zdaniem autorów rozporządzenia, zobowiązanie do dokonywania oceny bólu, jak również dokumentowania tego faktu, w znaczący sposób wpłynie na dostęp do terapii przeciwbólowej. Ból przewlekły jest bowiem chorobą, a "stopień jego natężenia i wpływ na jakość życia jest miarą odpowiedniej kontroli tej choroby". 

Przewidziany w rozporządzeniu standard organizacyjny leczenia bólu stanowić będzie narzędzie do realizacji przedstawionego prawa pacjenta. Został opracowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Badania Bólu. Jak czytamy, ważne jest aby ocena bólu odbywała się już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej.

Zakłada się, iż leczenie w ramach poradni leczenia bólu będzie odbywało się
w przypadku wyczerpania możliwości diagnostycznych i leczniczych pacjenta z bólem w warunkach podstawowej opieki zdrowotnej albo w poradniach specjalistycznych w poszczególnych dziedzinach medycyny, w sytuacji trudności w postawieniu właściwego rozpoznania zespołu bólowego, braku lub niewielkiej skuteczności dotychczasowego sposobu leczenia bólu, wskazania do zastosowania inwazyjnych metod leczenia jak również trudności w opanowaniu działań niepożądanych po zastosowanym leczeniu.

Poradnie POZ lub poradnie specjalistyczne z poszczególnych dziedzin medycyny prowadzą leczenie bólu stosownie do rodzaju reprezentowanej dziedziny medycyny, w tym leczenie zachowawcze i zabiegowe.

Z kolei poradnie leczenia bólu są specyficznymi rodzajami przychodni, które specjalizują się w leczeniu bólu niezależnie od rodzaju dziedziny medycyny. Z uzasadnienia rozporządzenia wynika, że uzyskanie efektu terapeutycznego nie zawsze jest możliwe w dziedzinowych poradniach. 

Akt określa wystandaryzowany schemat postępowania z pacjentem z dolegliwościami bólowymi, który będzie realizowany w całym zakresie świadczeń ambulatoryjnych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum