×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dr Romuald Krajewski o śmierci Eluany Englaro

Autor: KAI/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 10 lutego 2009 12:03

Katolicka Agencja Informacyjna publikuje rozmowę z dr. Romualdem Krajewskim, neurochirurgiem i członkiem prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Przyczynkiem do niej jest śmierć, po 17 latach śpiączki, Włoszki Eluany Englaro.

Dr Romuald Krajewski o śmierci Eluany Englaro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Eluana Englaro zmarła cztery dni po tym, gdy przerwano jej sztuczne odżywianie. Dr Krajewski nie ukrywa, że wśród polskich lekarzy dużo mówi się o tym wydarzeniu. Co się robi w takich sytuacjach? „Nikt w Polsce nie odłącza ich od pokarmu. A jeśli chodzi o odłączenie od aparatury, to zasadniczo się takich decyzji nie podejmuje. Być może nie wdraża się dodatkowych metod leczenia, ale terapie już rozpoczęte z reguły się kontynuuje” – informuje rozmówca KAI.

Polska, to nie Włochy, więc „zwykle nie dochodzi do sytuacji, kiedy trzeba się uciekać do drogi sądowej. Większość tych spraw jest załatwiana poprzez negocjacje na poziomie rodziny pacjenta i zespołu leczącego”.

Czy pacjent może oświadczyć: Nie chcę być już leczony? – pyta dziennikarz KAI. Jego rozmówca tłumaczy, że w Polsce nie ma takiej instytucji, jak wyrażenie woli albo testament życia. To „określenie, którego w kręgach bioetycznych nie lubimy, bo kojarzy się niepotrzebnie ze sprawami ostatecznymi” – podkreśla Romuald Krajewski.

Obecnie polskie prawo zakłada tylko sytuację, że pacjent sam, będąc w pełni władz, nie wyraża na coś zgody. Z zasady kontynuuje się terapię w każdej praktycznie sytuacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum