Dr Grzesiowski nie naruszył Kodeksu Etyki Lekarskiej. Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej umorzył postępowanie

Autor: oprac. JKB • Źródło: TOK FM, Rynek Zdrowia29 czerwca 2021 11:30

18 marca do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przewinienia zawodowego przez dra Pawła Grzesiowskiego. 28 czerwca zapadła decyzja o umorzeniu postępowania.

Dr Grzesiowski nie stracił prawa do wykonywania zawodu. Fot. Arch. PTWP
  • Zawiadomienie do Naczelnej Izby Lekarskiej w sprawie dra Grzesiowskiego wpłynęło od Głównego Inspektora Sanitarnego
  • Sprawa dotyczyła pozbawienia dr Grzesiowskiego praw wykonywania zawodu
  • 28 czerwca zapadła decyzja w tej sprawie. Postępowanie umorzono, o czym poinformował na Twitterze sam zainteresowany

Dr Paweł Grzesiowski pod ostrzałem GIS

W marcu tego roku Naczelna Izba Lekarska otrzymała od p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczki skargę na doktora Pawła Grzesiowskiego. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu GIS, w skardze zarzucono lekarzowi m.in. "wprowadzanie opinii publicznej w błąd" czy "promowanie niesprawdzonych rozwiązań medycznych".

Zarzuty stawiane doktorowi Grzesiowskiemu były bardzo poważne. NIL miała za zadanie sprawdzić je i wszcząć dochodzenie w ich sprawie. Lekarzowi groziło ograniczenie albo pozbawienie prawa wykonywania zawodu. W poniedziałek 28 czerwca, za pomocą Twittera, dr Grzesiowski poinformował o wyniku działań NIL.

- Potwierdzam informację o umorzeniu postępowania wszczętego wobec mnie na wniosek p.o. GIS przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, który nie stwierdził naruszenia Kodeksu Etyki Lekarskiej. Wszystkim, którzy mnie wspierają, okazują życzliwość - bardzo dziękuję! – przekazał doktor.

Dr Grzesiowski nie dał za wygraną

Doktor Paweł Grzesiowski słynie z ostrego i ciętego języka, a jako ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego nierzadko krytykuje działania rządzących. Lekarz bardzo często wypowiada się w mediach, gdzie niemal od początku pandemii wytyka błędy w przyjmowanych rozwiązaniach i prezentuje inne, w jego ocenie bardziej skuteczne opcje.

Lekarz regularnie punktuje swoje zastrzeżenia związane z początkowymi próbami walki z epidemią. Za swoje radykalne wypowiedzi, dr Grzesiowski stracił posadę w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego podlegającego MZ. Z kolei prezes NIL, prof. Andrzej Matyja, powierzył mu rolę eksperta ds. walki z COVID-19.

Skarga złożona przez p.o. GIS była kolejną próbą uderzenia w dra Grzesiowskiego. Lekarz mimo wszystko nie przestał być aktywny w mediach społecznościowych i nadal regularnie informuje opinię publiczną o swoich zastrzeżeniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum