Dr Dziurkowski: jeśli Tarcza 4.0 wejdzie w życie, lekarze będą unikać niektórych chorych

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2020 12:12

Prawnicy alarmują, że po przegłosowaniu Tarczy 4.0 może dojść do zwiększenia odpowiedzialności karnej za tzw. błędy medyczne. - Może to być groźne nie tylko dla lekarzy, ale także dla pacjentów - ocenia dr Maciej Dziurkowski, rzecznik odpowiedzialności zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej W Gdańsku.

Dr Dziurkowski: jeśli Tarcza 4.0 wejdzie w życie, lekarze będą unikać niektórych chorych
Lekarze obawiają skutków zaostrzenia przepisów dot. błędów medycznych; FOT. Arch. RZ

Jak przypomina dr Dziurkowski, już przed rokiem pojawiła się próba legislacyjna uchwalenia tego typu regulacji - w przypadku kary wyższej niż jeden rok pozbawienia wolności przewidywały osadzenie w zakładzie karnym lekarza za błędy lekarskie lub niezamierzone i niezawinione pozbawienie życia. Równocześnie ograniczały wymierzanie przez sąd kary grzywny lub ograniczenia wolności.

- W ubiegłym roku prezydent nie podpisał nowelizacji Kodeksu karnego, kierując ustawę do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny. Teraz jeszcze raz próbuje się wprowadzić te same przepisy bocznymi drzwiami - czytamy w rozmowie rzecznika z Dziennikiem Bałtyckim.

Dziurkowski zwraca uwagę, że świadomość potencjalnie wysokiej kary będzie niosła skutki w warstwie psychologicznej lekarzy - może pojawić się u nich strach przed podejmowaniem ważniejszych decyzji czy działań medycznych, niosących ryzyko niezawinionego spowodowania śmierci pacjenta.

Zapytany, jak często lekarze stają przed sądami z zarzutem doprowadzenia do śmierci chorego, Dziurkowski na przykładzie gdańskiej izby informuje, że takich spraw jest mało. - Mamy maksymalnie jedną (...) w roku, a zarzutów dotyczących przeprowadzenia aborcji do pięciu rocznie. Polscy lekarze są dobrymi fachowcami - mówi w wywiadzie.

Dodaje, że gdy wina zostaje udowodniona, kary są maksymalne - to zawieszenie lub odebranie prawa wykonywania zawodu.

Więcej: dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum