Dopalacze z Chin: nie można ich zakazać, bo skład jest nieznany

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2010 11:55

Na lotnisko w Pyrzowicach coraz częściej przylatują przesyłki z dopalaczami, których skład jest nieznany polskim laborantom.

Część substancji o właściwościach zbliżonych do narkotyków zawarta w dopalaczach jest nie do wykrycia w prostych testach lub nieznana jest ich szkodliwość.

Większość z dopalaczy zawiera BZP, czyli benzylopiperazynę, którą Rada Unii Europejskiej uznała za substancję psychotropową. Posłowie, którzy chcą powstrzymać sprzedaż dopalaczy, kilka miesięcy temu znowelizowali ustawę o zapobieganiu narkomanii i wpisali BZP na listę substancji zabronionych. Teraz nie wolno już sprowadzać jej do Polski ani handlować nią.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, do listy dopisano także 16 roślin, m.in. szałwię czarownika (działa jak antydepresant), kratom (stymulant), powój hawajski (psychodelik) oraz syntetyczny JWH-0-18 (ma działanie podobne do marihuany). Te specyfiki też były wykorzystywane do produkcji dopalaczy.

Okazuje się, że rozszerzenie listy substancji niebezpiecznych na niewiele się zdało. Handlarze dopalaczami zmienili dostawców i teraz sprowadzają z Azji używki, które zawierają specyfiki, których nie ma na liście substancji zakazanych.

Przesyłki z nowymi substancjami w ilościach hurtowych przylatują na lotnisko w Pyrzowicach. Badający je celnicy proszą o pomoc antynarkotykowych agentów Centralnego Biura Śledczego. Okazuje się jednak, że wykorzystywane przez policję narkotestery nie potrafią ustalić składu przysyłanych z Chin preparatów.

Niestety, w wielu przypadkach nowe dopalacze zawierają składniki nieznane polskim laborantom. A skoro nie figurują na liście substancji zakazanych, celnicy nie mają prawa ich rekwirować. Po badaniu muszą je zwrócić odbiorcom, którzy legalnie sprzedają je młodym ludziom – zaznacza GW.

Dzięki informacjom przesyłanym przez policję Ministerstwo Zdrowia przygotowuje następną nowelizację ustawy o zapobieganiu narkomanii.

Więcej w Gazecie Wyborczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum