Dopalacze: ustawa nie nadąża, ale coś zrobić można

Autor: krakow.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 23 września 2013 10:48

Małopolscy policjanci zlikwidowali dwa laboratoria, w których powstawały dopalacze alpha pvp. Wytwarzający dopalacze dbali o to, by w składzie tych środków nie było substancji wymienionych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Śledczy znaleźli inne rozwiązanie prawne pozwalające karać za ich produkcję.

Dopalacze: ustawa nie nadąża, ale coś zrobić można
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Śledczy postanowili sprawdzić wpływ substancji zawartych w alpha pvp na zdrowie człowieka. Ekspertyzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Narodowego Instytutu Leków jednoznacznie stwierdzają, że substancje uszkadzają wątrobę, nerki, a nawet mózg.

Specjalistyczne opinie otworzyły furtkę do zastosowania przepisów z Kodeksu karnego. Według art. 165 par. 1 pkt 2 kk "kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, wyrabiając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe substancje, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat".

Właśnie tę kwalifikację prawną zastosowano w tym przypadku. Stosując te przepisy, położono akcent na szkodliwość tych substancji, a nie ich psychoaktywne działanie.

Teraz o słuszności działań policji wypowie się sąd. Jeśli zgodzi się z taką wykładnią prawa, będzie to oznaczało zielone światło dla organów ścigania.

Więcej: http://krakow.gazeta.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum