Domagają się ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 19 września 2018 12:59

22 września Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów wybiera się z pikietą pod gmach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej by przekazać minister Elżbiecie Rafalskiej petycję, w której domaga się rozpoczęcia prac nad ustawą dotyczącą tej profesji.

Domagają się ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów
Na uregulowanie sytuacji prawnej zawodu psychologowie czekają od lat Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

OZZP wzywa minister Rafalską do spotkania z psychologami i ustalenia aktualnego stanu prac nad ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów - informuje Rzeczpospolita.

Na uregulowanie sytuacji prawnej zawodu psychologowie czekają od lat. MRPiPS wstrzymało prace nad nowelizacją, powołując się na konieczność jej dostosowania do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych zmienionej przez dyrektywę PE i Rady 2013/55/UE - przegląd zawodów regulowanych w państwach członkowskich UE, w tym zawodu psychologa.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed napisał do OZZP, że "zasadne jest, aby działania związane z regulacją zawodu psychologa w RP uwzględniały wskazania projektowanej dyrektywy dotyczące proporcjonalności przepisów ograniczających dostęp do zawodów regulowanych lub możliwości ich wykonywania".

OZZP odpowiada, że dyrektywa nie powstała do dziś, a brak uregulowań prawnych godzi w dobro pacjentów, w szczególności grup najsłabszych, dzieci, osób chorych psychicznie czy niepełnosprawnych. Ponadto brak dyrektywy, na którą powołuje się ministerstwo, nie przeszkodził w tym, by stworzyć i przegłosować ustawę o zawodzie fizjoterapeuty.

Jak wskazują związkowcy, obecnie w Polsce psychologiem może nazwać się każdy. Np. wiele wróżek reklamuje swoją działalność jako usługi astrologiczne i psychoterapeutyczne.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum