×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dolnośląskie: coraz więcej osób domaga się odszkodowań od szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 grudnia 2013 20:15

Na Dolnym Śląsku coraz więcej osób stara się o finansowe zadośćuczynienie w związku z błędami lekarskimi lub niewłaściwą opieką medyczną w szpitalach. Do komisji działającej przy wojewodzie wpłynęło w 2013 roku 97 wniosków, w 2012 r. było ich trzy razy mniej.

Dolnośląskie: coraz więcej osób domaga się odszkodowań od szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych we Wrocławiu Alicja Haczkowska podkreśla w rozmowie z PAP, że zadaniem komisji nie jest zasądzenie konkretnej kwoty odszkodowania, ale ustalenie, czy zdarzenie, którego następstwem jest szkoda, to zdarzenie medyczne. Takie stwierdzenie jest podstawą do roszczeń odszkodowawczych. 

- Tylko w październiku 2013 roku wpłynęło 20 wniosków. Pacjenci, czy też rodziny zmarłych pacjentów coraz bardziej świadomie korzystają z możliwości dochodzenia praw. Prawnicy, którzy ich reprezentują, również coraz chętniej składają wnioski do komisji, ponieważ wydane zaświadczenie sprawia, że mają ułatwioną drogę w postępowaniu sądowym o odszkodowanie - powiedziała Haczkowska.

- Już po zakończeniu postępowania, jeżeli szpital nie dojdzie do porozumienia z wnioskodawcą co do wysokości rekompensaty, komisja wydaje zaświadczenie, potwierdzające kwotę zadośćuczynienia, którego domagała się strona we wniosku. To staje się podstawą również do egzekucji komorniczej, w celu zabezpieczenia kwoty roszczenia przed postępowaniem sądowym - dodała. 

Przewodnicząca zaznaczyła, że w dotychczasowej praktyce zdarzało się, że szpitale proponowały poszkodowanym "kwoty niegodne w odniesieniu do rozmiaru szkody", gdy za śmierć dziecka w szpitalu zaproponowano 1 zł, a za śmierć dorosłego pacjenta 500 zł. 

- Coraz częściej również strona poszkodowana odrzuca ofertę zadośćuczynienia w kwotach np. 10 tys. zł czy 30-40 tys. zł, uznając, że w postępowaniu sądowym może uzyskać więcej - powiedziała Haczkowska. Na podstawie orzeczeń dolnośląskiej komisji trzykrotnie strony doszły również do porozumienia: ustalono odszkodowania na sumy 150 tys. zł, 250 tys. zł i 100 tys. zł. 

Wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych rozpoczęły działalność w styczniu 2012 r. Zasady i tryb postępowania w tej kwestii reguluje ustawa z 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. 

Dotychczas na Dolnym Śląsku komisja wydała 63 ostateczne orzeczenia, wśród których m.in. w 15 przypadkach ustaliła zdarzenie medyczne, a 39 razy stwierdziła brak zdarzenia. Komisje rozpoznają zdarzenia medyczne, które są efektem świadczeń zdrowotnych w szpitalu w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej. To oznacza, że nie podlegają rozpoznaniu zdarzenia w przychodniach, poradniach czy w prywatnych gabinetach lekarskich. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze