Dokumentacja medyczna w wersji elektronicznej? Rzecznik Praw Pacjenta odpowiada

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta07 stycznia 2022 13:00

Czy dokumentacja medyczna może być pacjentowi udostępniana w wersji elektronicznej? Rzecznik Praw Pacjenta odpowiada: tak i tłumaczy, jak to działa.

Dokumentacja medyczna w wersji elektronicznej? Rzecznik Praw Pacjenta odpowiada Fot. AdobeStock
  • Czy dokumentacja medyczna może być pacjentowi udostępniana w wersji elektronicznej?
  • Rzecznik Praw Pacjenta odpowiada: tak i tłumaczy, jak to działa
  • Zastrzega, że personel szpitala lub przychodni musi mieć pewność, że udostępnia dokumentację medyczną osobie uprawnionej do jej otrzymania
  • - Przepisy nie określają sposobu weryfikacji statusu osoby uprawnionej - wyjaśnia i wskazuje dogodne rozwiązanie i dla pacjenta i dla placówki

Dokumentacja medyczna w wersji elektronicznej? RPP odpowiada

Czy dokumentacja medyczna może być pacjentowi udostępniana w wersji elektronicznej? To jedno z pytań, na które odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta. 

- Dokumentacja medyczna może być udostępniana za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej - potwierdza RPP. I precyzuje:

- Personel szpitala lub przychodni musi jednak zawsze mieć pewność, że udostępnia dokumentację medyczną osobie uprawnionej do jej otrzymania - zastrzega. 

Jednak - jak wskazuje RPP - przepisy nie określają sposobu weryfikacji statusu osoby uprawnionej.

- Najprostszym sposobem jest uzyskanie od pacjenta przy pierwszej wizycie lub przyjęciu do szpitala informacji o jego oficjalnym adresie e-mail i zgodzie na wysyłanie dokumentacji medycznej na ten adres - wyjaśnia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum