Dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych - już nie tylko w zakładach pracy chronionej

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2009 09:54

W znowelizowanej ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, podpisanej przez prezydenta zrezygnowano, m.in. z różnicowania pomocy dla przedsiębiorców w zależności od tego czy prowadzą zakłady pracy chronionej, czy też nie.

Firmy, które po 1 stycznia 2009 r. zatrudnią niepełnosprawnego pracownika, otrzymają dofinansowanie do jego wynagrodzeń tylko po spełnieniu dodatkowych warunków. Będzie ono im przysługiwać, jeśli przyjęcie do pracy spowoduje wzrost netto zatrudnienia ogółem i wzrost netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. Wyjątek stanowi m.in. sytuacja, gdy pracownik zostanie przyjęty w miejsce osoby, której umowa o pracę została rozwiązana w trybie dyscyplinarnym, za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika lub za porozumieniem stron.

Utrzymano natomiast różny poziom dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, uzależniając je od stopnia niepełnosprawności. W przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności wynosi ono - 160 proc. najniższego wynagrodzenia, w przypadku osób z umiarkowaną niepełnosprawnością - 140 proc., a w przypadku osób z lekką niepełnosprawnością - 60 proc.

Pracodawcy będą mieli również możliwość uzyskania - na podstawie umowy zawartej ze starostą - pomocy na przystosowanie tworzonych lub istniejących stanowisk pracy, adaptację pomieszczeń, a także nabycie urządzeń ułatwiających pracę osobie niepełnosprawnej.

Ponadto ci pracodawcy, w których zakładach co najmniej 50 proc. załogi stanowią osoby niepełnosprawne, będą mogli na podstawie umowy z samorządem województwa otrzymać rekompensatę za dodatkowe koszty budowy lub rozbudowy pomieszczeń. Koszty będą zwracane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum