Dodatkowy urlop macierzyński: trzy tygodnie dłużej z dzieckiem

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2010 15:10

Pracownicy mogą wydłużyć swój urlop macierzyński lub okres pobierania zasiłku macierzyńskiego o dwa lub trzy tygodnie.

Jeżeli pracownicy zdecydują się na skorzystanie z tego uprawnienia, pracodawca nie będzie mógł odmówić wydłużenia urlopu, o ile rodzice spełnią warunki określone w przepisach kodeksu pracy. Muszą oni m.in. odpowiednio wcześniej powiadomić o tym firmę, a osoby prowadzące firmy – Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

O tym na jakich zasadach można uzyskać dodatkowe wolne na opiekę nad dzieckiem pisze Dziennik Gazeta Prawna. Chodzi o wydłużenie urlopu bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego lub okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje też rodzicom adopcyjnym.

Dodatkowe wolne na opiekę nad dzieckiem mogą wykorzystać też osoby niebędące pracownikami, prowadzące własną działalność gospodarczą, które opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe. O dwa lub trzy tygodnie mogą one bowiem wydłużyć okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Z prawa nie mogą skorzystać osoby zatrudnione na postawie umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia). Mogą oni natomiast skorzystać z dodatkowego wolnego na opiekę nad dzieckiem, jeśli z tytułu wykonywania np. umowy zlecenia podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać zarówno matki, jak i ojcowie dzieci. W przypadku kobiet jest on udzielany bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego. Natomiast ojciec dziecka może z niego skorzystać albo po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego przez matkę albo gdy zrezygnuje ona z jego części.

Po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, kobieta może bowiem zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie mogą skorzystać oboje rodzice. Uprawnienie to przysługuje tylko albo matce, albo ojcu dziecka. To oni decydują, które z nich skorzysta z dodatkowego wolnego na opiekę nad dzieckiem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum