×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Za te rzeczy w szpitalu trzeba dodatkowo zapłacić. Kontrakt NFZ nie ma znaczenia

Autor: oprac. KK • Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta20 marca 2023 15:48

Dodatkowe opłaty w szpitalu, który ma kontrakt z NFZ to norma. Leczenie i opieka są bezpłatne, ale trzeba zapłacić m.in. za szatnię, internet, telewizor czy dodatkową opiekę pielęgnacyjną.

Za te rzeczy w szpitalu trzeba dodatkowo zapłacić. Kontrakt NFZ nie ma znaczenia
Za te rzeczy w szpitalu trzeba dodatkowo zapłacić. Kontrakt z NFZ nie ma znaczenia Fot. AdobeStock

 

Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za te rzeczy trzeba zapłacić

O dodatkowych opłatach, jakie mogą pobierać szpitale i jakich pobierać im nie wolno, regularnie informuje Rzecznik Praw Pacjenta. 

Jedną z kategorii opłat dodatkowych, które są zgodne z przepisami, są m.in. te za korzystanie z telewizora w sali chorych, parking czy szatnię, a jeśli jesteś osobą odwiedzającą możesz ponieść opłatę np. za obuwie ochronne lub ochraniacze.

 - Trzeba wiedzieć, że tego typu opłaty nie są związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, ani nie wiążą się bezpośrednio z procesem ich udzielenia. Takie usługi nie są więc finansowane ze środków w ramach umów z NFZ. Dlatego szpitale mogą samodzielnie określać wysokość wspomnianych opłat - wyjaśniał w swoim stanowisku RPP. 

I dalej: Jeśli chodzi o opłaty za parking, to szpitale – które są  podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą – mogą pobierać tego typu opłaty, bo zgodnie z przepisami samodzielnie gospodarują swoimi nieruchomościami i majątkiem, dlatego mogą określać zakres i formę pobieranych opłat za użytkowanie mienia np. terenu szpitala, na którym zlokalizowany jest parking.

Dodatkowa opieka pielęgnacyjna to np.  obecność rodzica przy dziecku

Lecznice mogą również pobierać opłatę za dodatkową opiekę pielęgnacyjną.

- Zgodnie z przepisami szpitale mogą pobierać od pacjenta lub od rodziców hospitalizowanych dzieci opłatę rekompensującą koszty realizacji prawa pacjenta do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej – czyli opieki, która nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w tym także opieki sprawowanej nad pacjentką w warunkach ciąży, porodu i połogu - wskazuje RPP i tłumaczy:

 "Korzystanie z prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej to m.in. przypadki całodobowego przebywania rodzica na oddziale szpitala z chorym dzieckiem, czy przypadki tzw. porodu rodzinnego, czyli sytuacji obecności męża pacjentki lub innej osoby bliskiej przy porodzie". Dodajmy jednak, że te oplaty szpitale mogą pobierać, ale nie muszą - część placówek tego nie robi.

Opłaty, jak informował RPP, rekompensują szpitalowi koszty związane m.in. z:

 • udostępnieniem odzieży ochronnej – umożlwiającej np. towarzyszenie kobiecie przy porodzie;
 •  zużyciem mediów jak prąd czy woda – związane np. z przebywaniem małżonka, partnera, rodzica, innego członka rodziny albo innej osoby bliskiej całodobowo z hospitalizowanym pacjentem;
 • udostępnieniem łazienki czy pomieszczenia socjalnego do przygotowania posiłku lub udostępnienie łóżka i pościeli osobom innym niż pacjenci, które sprawują nad nimi dodatkową opiekę pielęgnacyjną.

Dokumentacja medyczna - tylko pierwsze udostępnienie jest bezpłatne

Szpital może również policzyć za dokumentację medyczną. Zasada jest jednak taka, że udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu jest bezpłatne w przypadku dokumentów udostępnianych po raz pierwszy. 

Każde kolejne udostępnienie kosztuje. Maksymalne opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej w okresie 01.03.2023 - 31.05.2023 to:

 • 13,47 zł za jedną  stronę wyciągu albo odpisu, 
 • 0,47 zł za jedną stronę kopii albo wydruku oraz 
 • 2,69 zł za dokumentację medyczną na informatycznym nośniku danych.

Tych opłat w szpitalu pobierać nie wolno

RPP wylicza również, jakich opłat w szpitalu pobierać nie wolno. To m.in:

 • opłata od pacjentek za znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie
 • opłata za korzystanie z energii elektrycznej
 • opłata za leki w trakcie hospitalizacji

- W niektórych szpitalach możesz spotkać się z praktyką pobierania opłat za korzystanie z energii elektrycznej np. za ładowanie telefonów, podłączanie laptopów lub innych urządzeń. Pamiętaj, że jest ona nieuprawniona - podkreśla Rzecznik. I dodaje, że zgodnie ze stanowiskiem Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia pobieranie od pacjentów przez szpitale dodatkowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, narusza zasady realizacji umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Ponadto pacjent powinien otrzymać leki bezpłatnie. - Szpital ma obowiązek zapewnić pacjentowi leki i wyroby medyczne (np. podkłady, pieluchomajtki itp.) w trakcie hospitalizacji - tłumaczy RPP i uściśla:

"Szpital ma obowiązek zapewnić bezpłatne leki i wyroby medyczne, jeśli są one konieczne do wykonania świadczenia zdrowotnego stanowiącego bezpośrednią przyczynę hospitalizacji. Zapis ten dotyczy też konieczności zaopatrzenia pacjenta w niezbędne dla jego zdrowia leki i wyroby medyczne, wynikające z leczenia schorzeń współistniejących, które pojawiają się w trakcie tej hospitalizacji, a które powinny być leczone na koszt szpitala".

- Zgodnie ze stanowiskiem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia niedopuszczalne jest pozostawienie pacjenta bez opieki czy leczenia w trakcie jego pobytu w szpitalu, w odniesieniu do występujących u pacjenta np. chorób przewlekłych. Pobyt pacjenta leczonego w szpitalu z przyczyny niemającej związku ze schorzeniem będącym podstawą zażywania leków, nie może spowodować przerwania dotychczas prowadzonej terapii - zastrzega RPP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze