Dodatek do zasiłku rodzinnego nie dla wszystkich

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, KR/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 12:39

O ile tzw. becikowe jest przyznawane niezależnie od dochodów rodziców, o tyle wypłata zasiłku rodzinnego obwarowana jest kryteriami dochodowymi.

Dodatek do zasiłku rodzinnego nie dla wszystkich

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, niektórzy rodzice mogą mieć problem z otrzymaniem drugiego ze świadczeń związanych z urodzeniem dziecka, czyli dodatku do zasiłku rodzinnego z tego tytułu.

Złagodzenie przepisów dotyczy bowiem jedynie konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego jedno badanie lekarskie w trakcie ciąży. Te przepisy przejściowe będą obowiązywać do końca 2011 roku.

Aby otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego, dochody rodziny muszą spełniać kryterium dochodowe, które wynosi 504 zł lub 583 zł, gdy w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko, w przeliczeniu na członka rodziny.

Załóżmy, że rodzic w listopadzie ubiegał się o oba świadczenia, ale np. z powodu braku zaświadczenia o opiece lekarskiej nad ciężarną, otrzymał odmowę wypłaty obu. Obecnie może złożyć wniosek ponownie, ale w sytuacji, gdy w tym czasie zwiększył się dochód rodziny, może się okazać, że przekroczone zostało kryterium dochodowe i gmina nie przyzna już dodatku.

– Podstawą do otrzymania świadczenia w postaci dodatku rodzinnego są dochody osiągane w terminie składania wniosku – podkreśla w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Dorota Piasecka, starszy referent w dziale świadczeń rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach.

W 2009 r. gminy wypłaciły 195 tys. dodatków do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum