×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Do tego specjalisty skierowania już nie trzeba. Ważna zmiana w przepisach

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 17 lipca 2023 05:59Zaktualizowano: 22 maja 2023 14:06

To bardzo ważna zmiana. Postanowiono w sposób systemowy, także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego, znieść skierowania do psychologa dla osób dorosłych.

Do tego specjalisty skierowania już nie trzeba. Ważna zmiana w przepisach
Po 1 lipca do psychologa wciąż bez skierowania. Covidowy przepis zostanie utrzymany Fot. AdobeStock
  • Projektowane zmiany w ustawie o świadczeniach zakładają, że również po zakończeniu stanu zagrożenia pandemicznego osoby dorosłe będą mogły dostać się do psychologa bez skierowania
  • Pierwotnie zakładano, że gdy stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii zostanie odwołany (nastąpi to 1 lipca 2023) – skierowanie do psychologa znów będzie obowiązywać tak jak przed pandemią
  • Ustawodawca zmienił zdanie. Zmiany zakładają, że również po 1 lipca br. nie będzie wymagane skierowanie do świadczeń psychologicznych dla dorosłych
  • Nowelizacja ustawy, która sankcjonuje zniesienie skierowań, jest jednak nadal procedowana w Sejmie

Do psychologa bez skierowania już na stałe

W projekcie ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie, znalazły się zmiany dotyczące przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z dodanym art. 57 ust. 2 pkt 16, mimo wygaśnięcia stanu zagrożenia epidemicznego, osoby dorosłe nadal będą mogły dostać się "na NFZ" do psychologa bez skierowania.

Ta możliwość była wyjątkiem wprowadzonym na czas epidemii COVID-19. Ponieważ eksperci z obszaru psychiatrii podkreślali, że pandemia wzmaga poczucie lęku i niepokoju i konieczny jest łatwiejszy dostęp do wsparcia psychologicznego, dlatego wprowadzono wyjątek od zasad leczenia specjalistycznego.

Podczas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii osoby dorosłe mogą korzystać z wizyt u psychologa bez skierowania. Nie jest ono potrzebne także wtedy, jeśli termin wizyty zostanie wyznaczony po terminie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Jednak stan zagrożenia epidemicznego skończył się wraz z 1 lipca 2023 roku. Pierwotnie zakładano, że wówczas skierowanie do psychologa znów będzie obowiązywać.

Teraz ustawodawca zmienił zdanie. - Mając na uwadze wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne obywateli, jak również negatywne oddziaływanie na zdrowie psychiczne obywateli aktualnej sytuacji geopolitycznej, w szczególności wojny toczącej się w Ukrainie, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej dostępności do świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

- W związku z powyższym należy w sposób systemowy znieść skierowania do psychologa dla osób dorosłych także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego - dodano.

Tym samym, również po 1 lipca 2023 nie będzie wymagane skierowanie do świadczeń psychologicznych dla dorosłych (projekt ustawy w tej sprawie jest wciąż procedowany w Sejmie).

Pieniądze z subfunduszu modernizacji dla placówek psychiatrycznych

W ramach wsparcia psychiatrii postanowiono też sięgnąć po środki z Funduszu Medycznego, a dokładniej z subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Będą mogły z nich korzystać podmioty realizujące świadczenia opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, w tym w szczególności w zakresie opieki środowiskowej i ambulatoryjnej.

"W obrębie kompleksowego leczenia zaburzeń psychicznych i uzależnień niezmiernie istotne jest zapewnienie możliwości leczenia stacjonarnego w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia (m.in. kryzysy samobójcze) oraz konieczność intensyfikacji leczenia pacjentów z ciężkim lub lekoopornym przebiegiem choroby. Zapewnienie odpowiednich warunków leczenia stacjonarnego jest kluczowe dla procesu zdrowienia pacjenta. W ramach opieki psychiatrycznej jest zapewnione wsparcie inwestycyjne ze środków europejskich dla podmiotów realizujących działalność w zakresie opieki środowiskowej i ambulatoryjnej" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

"W celu zapewnienia komplementarności wsparcia całej reformy psychiatrii jest niezbędne zapewnienie funduszy na inwestycje infrastrukturalne w zakresie specjalistycznego leczenia stacjonarnego, stąd konieczność rozszerzenia zakresu podmiotowego subfunduszu infrastruktury strategicznej" - czytamy dalej.





 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum