Do lekarza można zapisać się przez telefon, bo...

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2010 11:45

Każda placówka medyczna ma obowiązek prowadzić taką formę rejestracji pacjentów.

Do lekarza można zapisać się przez telefon, bo...
Można przyjść, można zadzwonić...

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 6 maja 2008 roku, pacjent ma prawo zapisać się na wizytę u lekarza osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem osoby trzeciej.

Barbara Misińska, dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ w komunikacie dla świadczeniodawców w sprawie telefonicznej rejestracji pacjentów przypomina, że w związku ze zgłoszeniami świadczeniobiorców o nie przyjmowaniu przez zakłady opieki zdrowotnej telefonicznych zgłoszeń do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, iż:

• „zgodnie z §13 ogólnych warunków umów, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008r., świadczeniodawca zapewnia rejestrację na podstawie zgłoszenia, w szczególności: osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej”.

Jeśli placówki tych przepisów nie akceptują, można się na nie poskarżyć w biurze skarg i wniosków, działającego w każdym oddziale NFZ.

– Nieprzestrzeganie powyższego zapisu wprowadza poważne utrudnienia dla pacjentów i stanowi naruszenie postanowień umowy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wanda Pawłowicz, rzecznik prasowy Mazowieckiego Oddziału NFZ. – W związku z tym, że stosowanie takich praktyk jest niedopuszczalne i traktowane przez MOW NFZ jako ograniczenie dostępności do świadczeń, oddział  może zarządzić kontrolę w placówce, na którą skarżą się pacjenci i jeśli potwierdzi się, że rzeczywiście przychodnia nie przyjmuje zapisów przez telefon w godzinach pracy, może nałożyć kary. Są one dotkliwe, bo stanowią równowartość 1 proc. wartości kontraktu przychodni.

Wanda Pawłowicz dodaje, że obecnie trwa taka kontrola w jednej z płockich przychodni, w której, by zapisać się do lekarza ustawiano się w kolejkach nad ranem. Takie kontrole przeprowadzano również w kilku warszawskich przychodniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum