Długo chorujesz, możesz stracić pracę

Autor: infor.pl/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2010 10:55

Gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy i choruje dłużej niż 3 miesiące, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę.

Jak podaje serwis infor.pl, gdy pracodawnik zatrudniony krócej niż 6 miesięcy zachoruje, co spowoduje niezdolność do pracy trwającą dłużej niż 3 miesiące, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, lecz bez winy pracownika.

Długotrwała choroba pracownika nie może „blokować” stanowiska pracy. Jednak rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest sytuacją wyjątkową, dopuszczalną jedynie w ściśle określonych przez prawo przypadkach.
Jeśli pracownik zachoruje, jest chroniony przed rozwiązaniem umowy jedynie przez określony czas, po upływie którego pracodawca może skorzystać z prawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika, jeżeli niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby trwa:

• dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
• dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową (art. 53 kodeksu pracy).

Więcej na: www.infor.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum