Dla dobra badań diagnostycznych chorób płuc

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2010 14:30

Będzie zmiana rozporządzenia w sprawie badań laboratoryjnych dotyczących chorób płuc.

Resort zdrowia przedstawił do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu specjalizacji uprawniających lekarza do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w medycznym laboratorium diagnostycznym.

Przedmiotem rozporządzenia jest zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 sierpnia 2007 r. w sprawie wykazu specjalizacji uprawniających lekarza do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w medycznym laboratorium diagnostycznym.

„Projekt ma na celu zmianę załącznika do rozporządzenia poprzez dodanie, po pkt 4 załącznika, pkt 4a w brzmieniu: choroby płuc II stopnia, choroby płuc – w zakresie badań immunologicznych, cytologicznych i molekularnych stosowanych w diagnostyce chorób układu oddechowego, ze szczególnym uwzględnieniem oceny plwociny i popłuczyn oskrzelowo – pęcherzykowych. Zmiana ta została wprowadzona na wniosek Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc” – komunikuje resort.

Podkreśla, iż w dobie zapadalności na choroby płuc istnieje pilna potrzeba zwiększenia liczby specjalistów, posiadających uprawnienia do wykonywania czynności diagnostycznych w zakresie badań immunologicznych, cytologicznych i molekularnych.

„Wykonywane przez specjalistów chorób płuc ww. badania diagnostyczne, w szczególności analiza i ocena materiału uzyskanego z płukania oskrzelowo – pęcherzykowego i indukowanej plwociny mają charakter wysokospecjalistyczny, unikalny dla problematyki chorób płuc. Liczba specjalistów bezpośrednio zaangażowanych w tego typu działalność w Polsce nie przekracza 20-30 osób. Prawidłowa ocena tych badań wymaga doświadczenia i głębokiej wiedzy klinicznej koniecznej do interpretacji badań, stąd nieoceniona jest rola lekarzy specjalistów i ich udział w procedurach diagnostycznych” –  podaje Ministerstwo Zdrowia.

Więcej na stronie ministerstwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum