×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Diagności domagają się wznowienia prac nad ustawą o medycynie laboratoryjnej

Autor: PW • Źródło: KRDL, Rynek Zdrowia01 maja 2021 08:03

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych podjęła stanowisko wyrażające sprzeciw wobec opóźnienia w procedowaniu ustawy o medycynie laboratoryjnej.

Diagności domagają się wznowienia prac nad ustawą o medycynie laboratoryjnej
Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych: - niedługo minie rok od zgłoszenia Ministrowi Zdrowia przez Krajową Radę 150 poprawek do projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Fot. archiwum RZ
  • Niedługo minie rok od zgłoszenia KRDL 150 poprawek do projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Projekt nadal nie został skierowany do parlamentu
  • Jak podnosi w stanowisku KRDL, luki w obecnym stanie prawnym pozwalają na funkcjonowanie patologii
  • Ministerstwo Zdrowia oczekiwany przez środowisko projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej opublikowało w lipcu 2021 r. Ma zastąpić ustawę o diagnostyce laboratoryjnej z 2001 roku

Jak zauważa Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych, uchwalenie ustawy o medycynie laboratoryjnej jest niezbędne dla zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania systemu medycyny laboratoryjnej w Polsce.

Zdaniem KRDL, ta ustawa, to kluczowy akt prawny, zarówno z perspektywy grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych jak i zdrowia i życia pacjentów.

Ustawa o medycynie laboratoryjnej pilnie potrzebna

Resort tłumaczy, że prace przedłużają się ze względu na pandemię koronawirusa.

- Rozumiemy wpływ epidemii na wszystkie aspekty życia społecznego, w tym na proces legislacyjny, jednak epidemia unaoczniła jak wiele obszarów z zakresu medycyny laboratoryjnej wymaga pilnego uregulowania prawnego - przekonuje Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Podkreśla, że niedługo minie rok od zgłoszenia Ministrowi Zdrowia przez Krajową Radę 150 poprawek do projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej, tymczasem projekt nadal nie został skierowany do parlamentu.

- Istnieje potrzeba kompleksowego uregulowania m.in. takich kwestii jak: zasady wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wzmocnienie i ujednolicenie zasad nadzoru nad medycznymi laboratoriami diagnostycznymi, kształcenie diagnostów laboratoryjnych, czy wprowadzenie kompleksowych norm zatrudnienia w laboratoriach - mówi prezes Niewiadomska.

Jak podnosi w stanowisku KRDL, luki w obecnym stanie prawnym pozwalają na funkcjonowanie patologii, gdyż dotychczasowe rozwiązania nie przystają do wymogów obecnego systemu ochrony zdrowia, który przez 20 lat obowiązywania ustawy o diagnostyce laboratoryjnej gruntownie się zmienił.

Co zawiera projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej

- Dla dobra pacjentów oczekujemy pilnego uchwalenia dobrej ustawy o medycynie laboratoryjnej - wskazała Niewiadomska.

Ministerstwo Zdrowia oczekiwany od dawna przez środowisko projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej opublikowało w lipcu 2021 r. Ma zastąpić ustawę o diagnostyce laboratoryjnej z 2001 roku.

Przedstawiony projekt zakładał m.in. uaktualnienie i doprecyzowanie czynności diagnostyki laboratoryjnej, uaktualnienie i doprecyzowane kształcenia podyplomowego, wprowadzenie do sześciu dni płatnego urlopu szkoleniowego, który diagnosta laboratoryjny może wykorzystać na realizację ustawicznego rozwoju zawodowego. 

Projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej wprowadzał także obowiązek doskonalenia zawodowego dla innych osób uprawnionych do wykonywania określonych czynności medycyny laboratoryjnej w laboratorium. W projekcie wskazano osoby, które będą mogły uzyskać tytuł diagnosty laboratoryjnego.

W dokumencie znalazły się zapisy doprecyzowujące przepisy w zakresie sprawowania przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych nadzoru nad wykonywaniem zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz zasady przeprowadzania wizytacji medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Projekt mówi też o wprowadzeniu obowiązku stosowania w medycznym laboratorium diagnostycznym minimalnych norm zatrudnienia diagnostów laboratoryjnych. Przewidywał zmiany w zakresie uprawnień do pełnienia funkcji kierownika laboratorium.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze