Darowizny wcześniej trafią do potrzebujących?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2009 11:15

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i tzw. 1 proc. darowizny podatników szybciej trafi do organizacji pożytku publicznego.

Z projektu wynika, że urzędy skarbowe będą musiały przekazywać wpłaty organizacjom do końca lipca, a szczegółową informację o darczyńcach – do końca września. Powinny w niej też wskazać, na jaki konkretnie cel mają być przekazane pieniądze – podaje Rzeczpospolita.

Obecnie pieniądze z „jednego procenta” urząd musi przesłać organizacji do końca sierpnia. Powinien też w tym samym czasie podać szczegóły dotyczące darczyńców. Jednak organizacje skarżą się, że dane o darczyńcach dostają bardzo późno, co uniemożliwia szybkie przekazanie pieniędzy np. osobom, dla których konkretnie były one przeznaczone.

Pieniądze również nie zawsze dochodzą na czas, a ich ilość nie jest adekwatna do wcześniejszych deklaracji osób przekazujących 1 proc.

– Kwota z 1 proc. wpłynęła na subkonto mojego dziecka 10 listopada – mówi mama chorego na dziecięce porażenie mózgowe dziecka, którym opiekuje się Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Jednak Fundacja nie mogła wcześniej przekazać pieniędzy, bo nie dostała ich z urzędu skarbowego.

– 25 września dostaliśmy z urzędu listę wpłat wraz z informacją, na kogo mają być przekazane. Wtedy dopiero mogliśmy pieniądze przeksięgować na subkonta. Stąd ta zwłoka – tłumaczy Stanisław Kowalski, prezes Fundacji.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w tym roku informacje z zeznań zostały automatycznie pobrane ze wszystkich urzędów, przetworzone, a następnie przesłane do organów właściwych według siedzib organizacji. Urzędy przekazywały organizacjom zbiorczą informację, z której wynikało też, jakie kwoty są przeznaczone na konkretne cele.  Miało to na celu ujednolicenie systemu i wprowadzenie oszczędności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum