Darmowe leki dla osób starszych - od maja?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2015 09:29

Darmowe leki dla osób powyżej 75. roku życia, zapowiadane wcześniej przez rząd PiS w ciągu 100 dni od rządowego exposé najprawdopodobniej będą dostępne dopiero od maja. Zapłaci za nie budżet państwa, a nie NFZ.

Darmowe leki dla osób starszych - od maja?
Darmowe leki dla osób powyżej 75. roku życia spodziewane od maja. Fot. Fotolia

Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji jest już projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej, który ma pozwolić na wprowadzenie darmowych leków dla osób w wieku 75 plus. 

Za darmowe leki przepisywane przez lekarzy rodzinnych z listy dla seniorów NFZ będzie płacił tyle co do tej pory. Natomiast to, co dotąd płacił w aptece pacjent (czyli ryczałt, 30 lub 50 proc. ceny leku), będzie pokrywane z budżetu państwa. 

W 2016 r. na darmowe leki budżet ma wydać nie więcej niż 495 mln zł. Z każdym kolejnym rokiem ta kwota ma się zwiększać o 70-120 mln zł, tak by w roku 2025 wynieść już 1,2 mld zł. Razem z budżetem na darmowe leki dla seniorów będzie się wydłużała także ich lista.

Pierwsza lista leków refundowanych z listą dla seniorów może się ukazać nie wcześniej niż w II kwartale 2016 r. Ponieważ lista refundacyjna aktualizowana jest co dwa miesiące, pierwsza "senioralna" lista leków mogłaby obowiązywać najwcześniej od 1 maja - rozważa Gazeta Wyborcza.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum