Dane przekazywane do Funduszu przez ZUS i KRUS. Minister zmienia zakres i wydłuża termin
Projektowane rozporządzenie zastąpi rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 czerwca 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu oraz sposobu przekazywania danych dotyczących osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek oraz innych. Przygotowane zostało w porozumieniu z Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Projektowane rozporządzenie zastępuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 czerwca 2022 r.
- Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty
- W części rozporządzenia chodzi o potrzebny czas na modyfikację interfejsu oraz systemu informatycznego Funduszu i ZUS do przekazywania w postaci elektronicznej danych dotyczących
- Na wniosek ZUS okres przejściowy przedłużono do 30 września 2023 r.
Projekt trafił do konsultacji i opiniowania
Rządowe Centrum Legislacji upubliczniło i przekazało do uzgodnień międzyresortowych oraz konsul;tacji publicznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia "w sprawie szczegółowego zakresu oraz sposobu przekazywania danych dotyczących osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek, osób pobierających zasiłki przyznane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, osób ubiegających się o przyznanie emerytury lub renty, pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego oraz osób pobierających rentę rodzinną, które nie ukończyły 18. roku życia".
- Projektowane rozporządzenie zastępuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 czerwca 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu oraz sposobu przekazywania danych dotyczących osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek, osób pobierających zasiłki przyznane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, osób ubiegających się o przyznanie emerytury lub renty oraz pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego - wyjaśnia projektodawca.
Jak można się domyślać, konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Dodała ona do ustawy przepis art. 87 ust. 10h, który rozszerza zakres danych, jaki Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mają przekazywać Narodowemu Funduszowi Zdrowia, o dane dotyczące osób pobierających rentę rodzinną, które nie ukończyły 18. roku życia.
Przekazywane dane mają obejmować:
- nazwisko i imię,
- datę urodzenia,
- płeć,
- adres zamieszkania oraz
- numer identyfikacyjny (numer PESEL lub dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego tożsamość w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL) oraz
- datę, od której osobie przysługuje wypłata renty rodzinnej oraz datę zaprzestania pobierania tej renty.
W porównaniu z dotychczasową treścią w projektowanym rozporządzeniu uwzględniono zakres danych, jaki w odniesieniu do osób pobierających rentę rodzinną, które nie ukończyły 18. roku życia, ma być przekazywany do Funduszu odpowiednio przez ZUS oraz KRUS.
Pozostałe dane - trzeba przygotowac interfejsy
Ponadto projektowane rozporządzenie określa zakres danych przekazywanych przez ZUS i KRUS w odniesieniu do:
- osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym (objętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego i zgłoszonych do ubezpieczenia członków ich rodzin),
- płatników składek,
- osób pobierających zasiłki przyznane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym,
- osób ubiegających się o przyznanie emerytury lub renty oraz
- pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego.
Zakres tych danych nie ulega zmianie.
- Ze względu na konieczność zapewniania czasu na modyfikację interfejsu oraz systemu informatycznego Funduszu i ZUS do przekazywania w postaci elektronicznej danych dotyczących potwierdzonego ustawodawstwa właściwego przy wykorzystaniu formularzy A1, E101, E102, projektowane rozporządzenie zawiera przepisy przejściowe przewidziane w zastępowanym rozporządzeniu - informuje projektodawca.
Na wniosek ZUS okres przejściowy przedłużono do 30 września 2023 r.
Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2023 r.
- Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS i KRUS w tym terminie systemy informatyczne tych instytucji będą dostosowane i gotowe do przekazywania dodawanego zakresu danych, dotyczących osób pobierających rentę rodzinną, które nie ukończyły 18. roku życia – czytamy w uzasadnieniu zmian.
Czas na zaopiniowanie oraz zgłoszenie uwag do projektu to 14 dni.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
- zus.pdf Prezentacja PDF • 0,17 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)