DGP: za błędnie wypisane przez asystenta zaświadczenie odpowie lekarz

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2018 18:20

Wkrótce część biurokratycznych obowiązków w gabinecie można będzie przekazać pielęgniarce. Jednak jeśli ta się pomyli, ZUS będzie mógł cofnąć lekarzowi upoważnienie do wystawiania zaświadczeń - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

DGP przypomina, że do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Do najważniejszych zmian należą długo wyczekiwane przepisy, które mają na celu odciążenie lekarzy od biurokratycznych obowiązków.

Lekarze będą mogli częściowo przekazać te czynności wyznaczonym przez siebie współpracownikom, którzy mogliby np. wypisać zaświadczenie o niezdolności do pracy. Taki asystent będzie zatem występował w imieniu lekarza.

Co się jednak stanie, jeśli popełni błąd? Albo będzie nadużywał swoich uprawnień? Odpowiedzialność poniesie lekarz. A na to środowisko lekarskie, choć zadowolone z kierunku zmian, zgodzić się już nie chce - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum