Czy zniesienie obostrzeń to bubel prawny? W niektórych galeriach i hotelach maseczki wciąż obowiązkowe?

Autor: oprac. KK • Źródło: Prawo.pl30 marca 2022 17:00

Obecne przepisy sanitarno-epidemiologiczne ustanowione drogą rozporządzenia z 25 marca to bubel prawny - oceniają specjaliści w dziedzinie prawa. Z zapisów wynika, że, jeśli na terenie galerii handlowej jest np. gabinet dentystyczny, w całym budynku obowiązują maseczki.

Czy zniesienie obostrzeń to bubel prawny? W niektórych galeriach i hotelach maseczki wciąż obowiązkowe?
Według rozporządzenia maseczki nadal trzeba nosić w niektórych galeriach. Fot. Shutterstock
  • 25 marca 2022 r. ustanowiono rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
  • Z przepisów wynika, że w niektórych budynkach, takich jak galerie handlowe czy hotele, obowiązek noszenia maseczek pozostaje aktualny - przyznają prawnicy
  • W zapisach nie uwzględniono również wyjątków, które były w poprzednich zapisy, jak np. wyłączenie z obowiązku osób ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, osób z astmą i dzieci

Maseczki dalej konieczne? Prawnicy nie mają złudzeń

Obecne przepisy sanitarne wynikające z obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakładają, że maseczki nie znikną z każdej galerii handlowej ani, na przykład, ze szpitali psychiatrycznych.

Jak wyjaśnia na łamach serwisu prawo.pl radca prawny Jakub Kowalski, zgodnie z tymi przepisami należy zasłaniać usta i nos "w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza oraz w aptekach", a zatem na całym ich obszarze, nie zaś jedynie w pomieszczeniach, w których jest prowadzona działalność lecznicza.

To z kolei powoduje, że klienci sklepu spożywczego na terenie galerii, choćby nawet nie mieli w planach odwiedzenia lekarza na jej terenie, są zobligowani do noszenia maseczki. To samo dotyczy mieszkańców bloku, w którym na jednym z pięter przyjmuje lekarz.

Obowiązek także dla dzieci i osób z problemami zdrowotnymi

Radca prawny Dobrawa Biadun, specjalistka w zakresie prawa w ochronie zdrowia, na łamach prawo.pl niejako uzupełnia słowa mecenasa Kowalskiego. Przyznaje, że - zgodnie z rozporządzeniem - jedynie obecność apteki na terenie hotelu czy galerii handlowej nie uzasadnia noszenia maseczek na terenie budynku. Jednak gabinetu stomatologicznego lub rehabilitacyjnego - już tak, i dlatego przepisy w jej ocenie są do zmiany.

Mecenas Biadun dodaje, że z obecnie obowiązujących zapisów zostały wyłączone wyjątki uwzględnione w poprzednich regulacjach. To sprawia, że osoby wyłączone z obowiązku noszenia maseczek poprzednimi regulacjami, czyli osobami z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną, problemami motorycznymi i zaawansowanymi schorzeniami oraz dzieci do lat 5 również muszą nosić w tych miejscach maseczki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum