Czy wyrok TK zwalnia samorządy z pokrywania finansowych strat szpitali?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2019 11:17

Jak już informowaliśmy Trybunał Konstytucyjny 20 listopada br. uznał, że zmuszanie samorządów, które utworzyły samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, do pokrywania jego strat, to de facto wyręczanie państwa. Choć nie ma jeszcze uzasadnienia do wyroku, część jednostek samorządowych już czuje się zwolnionych z płacenia zobowiązań szpitali.

Czy wyrok TK zwalnia samorządy z pokrywania finansowych strat szpitali?
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

TK dał rządowi 18 miesięcy na naprawienie niekonstytucyjnych przepisów. Jak podkreśla wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, "przez następne 18 miesięcy nic się nie zmieni, więc te zobowiązania, które ustawa o działalności leczniczej nałożyła na samorządy, powinny być wykonane".

Z kolei wiceszef resortu zdrowia Sławomir Gadomski zauważa, że zakwestionowany przez TK przepis miał na celu pokazanie samorządom nie tyle, że mają spłacać długi szpitali, ile raczej wziąć odpowiedzialność za to, co robią podlegli im dyrektorzy.  - Dziś organy założycielskie zamiast zastanowić się, jak podejść do restrukturyzacji i nadzoru właścicielskiego, poszukały sposobu na zdjęcie z siebie tej odpowiedzialności - mówi cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Deklaruje, że resort będzie się starał szukać takich rozwiązań, które zrealizują orzeczenie TK, ale zachowają tak pojęte nadzorowanie.

Jak zastrzegają obaj wiceministrowie, kluczowe jest uzasadnienie do wyroku.

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich przewiduje, że zmiana przepisów ograniczy się do przywrócenia stanu,w którym samorządy mogły, ale nie musiały pokrywać strat szpitali.

Mec. Tomasz Zalasiński z Kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka podsumowuje, że wyrok TK wpisuje się w batalię samorządów, aby zadania zlecane przez państwo były należycie finansowane.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum