Czy sejmowa komisja zdrowia przefiltruje ustawę antynikotynową?

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2010 09:15

W czwartek posłowie będą debatować nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Czy sejmowa komisja zdrowia przefiltruje ustawę antynikotynową?

Zakłada on wprowadzenie zakazu palenia m.in. na terenie wszystkich placówek ochrony zdrowia i systemu oświaty (w tym szkół wyższych), na przystankach komunikacji publicznej i w pomieszczeniach obiektów sportowych. W ustawie o ruchu drogowym pojawić ma się zakaz palenia przez kierowcę podczas jazdy.

Projekt zakłada ponadto wprowadzenie m.in. całkowity zakaz palenia w restauracjach i barach. Palarnie byłyby tworzone tylko w niektórych miejscach publicznych, takich jak hotele.

Zdaniem niektórych posłów takie zapisy są nieco przesadzone. Spodziewają się więc poprawek, łagodzących restrykcyjne przepisy. Prawdopodobnie właściciele małych, jednosalowych lokali gastronomicznych dostaną prawo decydowania o wprowadzeniu lub nie zakazu palenia.

Nie będzie też zakazu palenia na własnym balkonie. O tym mają decydować wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Zmiany w ustawie także będą dotyczyć umieszczanych na opakowaniach wyrobów tytoniowych ostrzeżeń o szkodliwości palenia. W świetle obowiązujących dziś przepisów może to być wyłącznie tekst, po zmianach będą to także informacje graficzne, w tym zdjęcia zmian chorobowych wywołanych paleniem tytoniu.

W Polsce ok. 10 mln osób – niekoniecznie dorosłych – pali od 10 do 20 papierosów dziennie. Prawie połowa z nich pali dłużej niż 20 lat. Codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich. Zakłada się, że nieletni wypalają rocznie minimum 3 mld sztuk papierosów. Na świecie wskutek chorób odtytoniowych co 10 sekund umiera jedna osoba.

Restrykcyjne przepisy wobec palaczy obowiązują praktycznie w całej Europie Zachodniej. W świecie również jest wiele państw, które wydały wojnę palaczom. Bhutan jako jedyne państwo na świecie, wprowadził nie tylko bezwzględny zakaz palenia we wszystkich miejscach publicznych. Od grudnia 2004 r. w tym azjatyckim państwie obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych. Dodajmy, że są one jedynym w świecie legalnym produktem dopuszczonym do dystrybucji a wywołującym choroby nowotworowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum