Czy ratownik medyczny będzie pełnił funkcję koronera?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2019 14:14

Ratownicy chcą pełnić funkcję koronerów - taką propozycję zgłosili w uwagach do projektu ustawy o swoim zawodzie. Sceptyczni są natomiast wobec nadania takiego uprawnienia kierownikom zespołów ratownictwa.

Czy ratownik medyczny będzie pełnił funkcję koronera?
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prace nad ustawą o stwierdzaniu zgonów, która ma wprowadzić do porządku prawnego koronerów, trwają od kilku lat - przypomina Dziennik Gazeta Prawna i wyjaśnia, że projekt był w prekonsultacjach, nie został jednak oficjalnie opublikowany.

Tuż przed wyborami do opiniowania trafił natomiast projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. W uwagach do niego Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) zaproponował, by umożliwić przedstawicielom tej profesji pełnienie funkcji koronerów. Tym samym temat odżył.

Obecnie problem pojawia się, gdy pogotowie zostanie wezwane do pacjenta, który zmarł. W większości karetek nie ma już bowiem lekarzy, a ratownicy nie mają odpowiednich uprawnień.

Propozycja nadania ich kierownikom zespołów ratownictwa została zawarta w tzw. dużej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 993 ze zm.). Ten projekt został jednak na razie zarzucony. Ale analogiczny zapis znalazł się w projekcie dotyczącym koronerów. Tymczasem sami ratownicy nie są entuzjastami takiego rozwiązania.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum