Czy przestrzegane są prawa pacjenta w lecznictwie psychiatrycznym?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2011 14:19

Do końca roku NIK ma sprawdzić 60 szpitali psychiatrycznych, głównie w aspekcie przestrzegania praw pacjenta w lecznictwie psychiatrycznym.

Czy przestrzegane są prawa pacjenta w lecznictwie psychiatrycznym?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Na konieczność ich przestrzegania zwraca też uwagę resort zdrowia w rozporządzeniu dotyczącym szczegółowego sposobu postępowania w sprawach przyjęcia oraz wypisania ze szpitala psychiatrycznego.

Ministerstwo Zdrowia uzasadniało, że powodem wydania rozporządzenia były skargi i zapytania, które ujawniły brak pełnej wiedzy na temat podstaw i trybu hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym, co powoduje, iż pacjenci w wielu przypadkach zwracają się o udzielenie zgody na opuszczenie przez nich szpitala do niewłaściwych podmiotów.

Jolanta Budzowska, radca prawny w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy cytowana przez Rzeczpospolitą mówi, że aby pracownicy szpitali psychiatrycznych nie łamali praw chorych, tym ostatnim trzeba przede wszystkim dać możliwość wyrażenia świadomej zgody na hospitalizację i leczenie.

Prawnik zwraca też uwagę, że częstokroć lekarze błędnie przypuszczają, że każda osoba z zaburzeniami psychicznymi znajduje się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, co nierzadko prowadzi do bezprawnego ograniczenia autonomii chorych.

Sprawa nie jest prosta szczególnie w przypadku osób, które świadomie i dobrowolnie zgłosiły się do szpitala i za zgodą lekarza, po uprzednim postawieniu diagnozy, zostały do niego przyjęte. Ich wypisanie się z lecznicy wcale nie musi nastąpić w momencie zadeklarowania takiej woli.

Jeśli pacjent podczas pobytu w szpitalu targnął się na własne życie albo jego zachowanie groziło zdrowiu lub życiu innych osób, wówczas - w myśl rozporządzenia - o wypisaniu ze szpitala postanawia lekarz kierujący oddziałem, a nie pacjent.

- Jeśli pacjent wyraża zamiar wypisania się ze szpitala, a jednocześnie deklaruje gotowość podjęcia leczenia ambulatoryjnego, to jest wypisywany. Pod jednym wszakże warunkiem: że nie zagraża sobie i innym - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Henryk Kromołowski z Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu i dodaje, że nie jest celem szpitala przedłużanie pobytu pacjentów.

- Na przykład w przypadku schizofrenii nie można mówić, że pacjent jest wyleczony, jego stan może być tylko ustabilizowany. Ale brak całkowitego wyleczenia nie oznacza konieczności bezterminowego przebywania na oddziale psychiatrycznym - mówi Kromołowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum