Czy prawo utrudnia wyjazdy do sanatoriów?

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2015 10:45

Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie czy chory może się odwoływać od decyzji NFZ, który odmawia mu prawa do leczenia w uzdrowisku.

Czy prawo utrudnia wyjazdy do sanatoriów?

Profesor Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U. nr 142, poz. 835).

Zdaniem prof. Ireny Lipowicz przepis wykracza poza upoważnienie ustawowe. Oddział wojewódzki NFZ potwierdzając skierowanie określa rodzaj leczenia uzdrowiskowego, jego tryb, zakład prowadzący, datę i czas trwania.

Jak uważa RPO, ustawodawca nie upoważnił ministra do uregulowania w rozporządzeniu tak szczegółowych warunków leczenia uzdrowiskowego.

Kolejny zaskarżony we wniosku Rzecznika przepis rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe stanowi, że na niepotwierdzenie skierowania nie przysługuje odwołanie. Odmowa potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe nosi wszelkie cechy decyzji administracyjnej.

Zgodnie z Konstytucją każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji - argumentuje RPO.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum