Czy pracodawca może skierować pracownika na test? Kto zapłaci za badanie? Pracodawcy coraz częściej zastanawiają się, jakie mają w tym zakresie prawa i obowiązki Fot. Shutterstock

Ze względu na rosnącą liczbę zakażonych SARS-CoV-2 pracodawcy coraz częściej zastanawiają się, jakie mają prawa i obowiązki w zakresie reagowania na zagrożenie. Czy mogą skierować pracownika na testy i kto ma za nie zapłacić?

Wiele firm kieruje pracowników na takie badania za ich zgodą, ci nie mają jednak obowiązku ujawniania wyniku. Ponadto nie jest jasne, co robić w sytuacji, gdy pracownik podejrzany o zakażenie nie chce poddać się badaniu. Na prośbę „Rzeczpospolitej" Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało stanowisko w sprawie badań diagnostycznych pracowników podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

Wynika z niego, że do przeprowadzania testów należy stosować ogólne przepisy sanitarno-epidemiologiczne na mocy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne kieruje pracodawca albo zlecający wykonanie prac, szczególnie osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Wynika z tego, że skoro pracodawca może skierować pracownika na badania, ponosi też ich koszt.

Także za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, lub też zasiłek chorobowy, wypłacane przez płatnika składek lub przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.