Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 05-08-2020 14:46

Czy pracodawca może skierować pracownika na test? Kto zapłaci za badanie?

Ze względu na rosnącą liczbę zakażonych SARS-CoV-2 pracodawcy coraz częściej zastanawiają się, jakie mają prawa i obowiązki w zakresie reagowania na zagrożenie. Czy mogą skierować pracownika na testy i kto ma za nie zapłacić?

Pracodawcy coraz częściej zastanawiają się, jakie mają w tym zakresie prawa i obowiązki Fot. Shutterstock

Wiele firm kieruje pracowników na takie badania za ich zgodą, ci nie mają jednak obowiązku ujawniania wyniku. Ponadto nie jest jasne, co robić w sytuacji, gdy pracownik podejrzany o zakażenie nie chce poddać się badaniu. Na prośbę „Rzeczpospolitej" Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało stanowisko w sprawie badań diagnostycznych pracowników podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

Wynika z niego, że do przeprowadzania testów należy stosować ogólne przepisy sanitarno-epidemiologiczne na mocy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne kieruje pracodawca albo zlecający wykonanie prac, szczególnie osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Wynika z tego, że skoro pracodawca może skierować pracownika na badania, ponosi też ich koszt.

Także za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, lub też zasiłek chorobowy, wypłacane przez płatnika składek lub przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej: rp.pl