Czy państwo ponosi odpowiedzialność za smog?

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2019 14:00

24 stycznia sąd wydał wyrok w głośnej i precedensowej sprawie, uwzględniając powództwo Grażyny Wolszczak. Aktorka pozwała Skarb Państwa za naruszenie jej dóbr osobistych z powodu utrzymującego się w Polsce złego stanu powietrza. Czy to kamień milowy w walce ze smogiem? - zastanawia się Rzeczpospolita.

Czy państwo ponosi odpowiedzialność za smog?
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Dobro osobiste nie polega na prawie do życia w środowisku „wolnym od jakiegokolwiek skażenia", lecz na prawie do „życia w środowisku i korzystania z powietrza odpowiadającego co najmniej normom i wartościom określonym w ustawodawstwie Unii Europejskiej - podkreślił Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie.

Czytaj: Warszawa: aktorka wygrała proces o smog. Ruszy lawina pozwów?

Grażyna Wolszczak należy do grona aktorów, którzy postanowili pozwać Skarb Państwa z powodu utrzymującego się od wielu lat złego stanu powietrza atmosferycznego. Powódka wskazała, że polskie władze nie dopełniły ciążących na nich obowiązków dotyczących zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza. Brak podjęcia należytych działań w tym zakresie skutkuje utrzymywaniem się stężeń substancji zanieczyszczających (pyłów PM2,5 oraz PM10, a także benzo(a)pirenu) kilkukrotnie przekraczających dopuszczalne normy.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum