Czy narkowojna może zakończyć się zwycięstwem?

Autor: Polityka/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2011 08:48

Opublikowany na początku czerwca raport Globalnej Komisji ds. Polityki Narkotykowej wywołał burzę komentarzy na całym świecie. Przyznano w nim, że globalna wojna przeciwko narkotykom poniosła klęskę, a dla jednostek i społeczeństw miała skutki dewastujące.

Czy narkowojna może zakończyć się zwycięstwem?

Tygodnik Polityka omawia m.in. pierwsze reakcje Białego Domu na wspomniany dokument. Rzecznik biura ds. walki z narkotykami oświadczył, że łatwiejszy dostęp do narkotyków utrudni ”utrzymanie społeczeństwa zdrowym i bezpiecznym”.

Jednocześnie Polityka przypomina, że w 15 stanach USA zalegalizowano marihuanę do celów leczniczych, a w dwóch - Kalifornii i Connecticut - posiadanie niewielkiej jej ilości na własny użytek nie jest przestępstwem.

Czy można spodziewać się efektu domina? - zastanawia się tygodnik i odpowiada, że na razie reformy te nie zmieniły zasadniczo sposobu myślenia waszyngtońskiego establishmentu. Urzędnicy starają się dowodzić, że represje przynoszą sukces.

Tymczasem polskie prawo karze za posiadanie nawet małej ilości narkotyków, ale - jak ocenia gazeta - pojawiła się ostatnio jaskółka dobrej zmiany: prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy zezwalającą prokuratorowi na odstąpienie od oskarżenia, jeśli zatrzymany użytkownik ma niewielką ilość narkotyku, a karanie byłoby niecelowe.

Więcej: www.polityka.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum