Czy najpierw będą aneksy zamiast kontraktów do umów na 2010 rok?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/ Rynek Zdrowia • • 17 września 2009 09:33

Ze względu na zmianę algorytmu podziału środków na leczenie w 2010 roku i konieczność przygotowania nowego planu finansowego, zamiast kontraktów NFZ może podpisywać ze szpitalami aneksy do umów.

Czy najpierw będą aneksy zamiast kontraktów do umów na 2010 rok?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co jest powodem opóźnienia w rozpoczęciu procesu kontraktowania świadczeń zdrowotnych? Ustawa wprowadzająca nowy algorytm podziału środków na leczenie od 2010 roku ma wejść w życie 7 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zanim jednak to się stanie, poprawki do ustawy mogą zgłosić senatorowie. Wiele wskazuje na to, że proces kontraktowania świadczeń zdrowotnych rozpocznie się dopiero w październiku. Senat nie planuje zajęcia się tym tematem wcześniej.

Jeżeli senatorowie zdecydują się na zgłoszenie zmian i zostaną one przyjęte, to ustawa będzie musiała być ponownie głosowana przez posłów. Zakładając taki scenariusz, nie stanie się to wcześniej niż po 20 października. Później ustawę musi jeszcze podpisać prezydent.

Ustawa stanowi, że prezes NFZ będzie miał 30 dni (od dnia wejścia jej w życie) na przygotowanie nowego planu finansowego Funduszu na przyszły rok. Do tego czasu działa na podstawie niezatwierdzonego przez minister zdrowia planu finansowego, który NFZ przedstawił w sierpniu.

Zakładając, że zrobi to szybciej, a minister zdrowia oraz szef resortu finansów niezwłocznie go zaakceptują, to konkursy ofert wcześniej ogłoszone, mogą być anulowane i ponownie rozstrzygnięte. W takiej sytuacji może to się stać nie wcześniej niż w drugiej połowie listopada.

Niewykluczone, że ze względu na brak możliwości przeprowadzenia pełnego procesu kontraktowania NFZ będzie podpisywał ze świadczeniodawcami jedynie aneksy do tegorocznych umów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum