Czy na kwarantannie trzeba pracować zdalnie? Rzecznik ZUS odpowiada
Kwarantanna i izolacja 2022. Czy na kwarantannie trzeba pracować zdalnie? Co z prawem do zasiłku chorobowego? Im więcej osób objętych jest kwarantanną, a w piątek fali bijemy pod tym względem rekordy, tym częściej pojawiają się pytania w tym zakresie. Rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku rozwiewa wątpliwości.

- Kwarantanna 2022. Najważniejsze zasady w lutym 2022 roku. Czy na kwarantannie konieczna jest praca zdalna? Czy potrzebne jest zwolnienie lekarskie?
- - Obowiązkowa kwarantanna jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Przysługuje wtedy prawo do wypłaty świadczeń pieniężnych, czyli wynagrodzenia za okres choroby lub do zasiłku chorobowego - odpowiada Iwona Kowalska-Matis, rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku
- Jak zaznacza na kwarantannie można pracować zdalnie, ale za zgodą pracodawcy. - Pracownik powinien złożyć pracodawcy oświadczenie, że wyraża zgodę na świadczenie pracy zdalnie w czasie kwarantanny - wskazuje
Praca na kwarantannie. Czy trzeba pracować zdalnie?
Iwona Kowalska-Matis, rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku, wyjaśnia, że pracownik na obowiązkowej kwarantannie może pracować, ale za zgodą pracodawcy.
W takim przypadku przysługuje mu wynagrodzenie za pracę (100 proc.). Jeśli w tym czasie nie może pracować z uwagi na stan zdrowia, przysługuje mu zasiłek chorobowy (80 proc.).
- To oznacza, że pracownik powinien złożyć pracodawcy oświadczenie, że wyraża zgodę na świadczenie pracy zdalnie w czasie kwarantanny i prosi o wypłatę wynagrodzenia za pracę za ten okres. Nie można jednocześnie pracować i dostawać i zasiłku chorobowego - podkreśla.
- Dodajmy, że czas, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna oznacza, bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, a jedynie narażenie na takie zakażenie - zauważa.
Kiedy iść do lekarza? Tych objawów nigdy nie lekceważ
Kwarantanna 2022. Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy
Jednak obowiązkowa kwarantanna jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Przysługuje wtedy prawo do wypłaty świadczeń pieniężnych, czyli wynagrodzenia za okres choroby lub do zasiłku chorobowego.
W przypadku kwarantanny zwolnienie lekarskie nie jest potrzebne.
- Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego dla osoby odbywającej kwarantannę stosuje się zasady ogólne określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest utrata „chorobowego” w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego. Zatem również wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego - podkreśla rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku.
Kwarantanna. "Kto nie bierze chorobowego może pracować zdalnie"
- Oznacza to, że w sytuacji, gdy pracownik nie wystąpi o zasiłek chorobowy podczas kwarantanny, a jego pracodawca wyrazi zgodę na pracę, może pracować zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia. Nie można brać chorobowego i pensji równocześnie. Krótko mówiąc ten, kto nie bierze „chorobowego”, może zdalnie pracować - dodaje Kowalska-Matis.
Jak przypomina, w ustawie uchwalonej przez Sejm RP 22 października 2020 r., zagadnienie to zostało jednoznacznie uregulowane. Ustawodawca wprost wprowadza rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny.
W takim przypadku jednak pieniądze za czas przebywania na kwarantannie należą się wyłącznie z tytułu wykonywania pracy zdalnej na rzecz pracodawcy. Tym samym osoba ta pozbawiona będzie prawa do zasiłku chorobowego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)