Czy lekarzy powinno się dożywotnio wykluczać z zawodu? Eksperci są podzieleni

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2017 11:52

Według RPO kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza powinna ulegać zatarciu, tak, jak to ma miejsce m.in. w przypadku pielęgniarek. Jednak NIL stoi na stanowisku, że dożywotni zakaz wykonywania zawodu dotyczy sytuacji tak drastycznych, iż tacy lekarze nigdy nie powinni leczyć.

Czy lekarzy powinno się dożywotnio wykluczać z zawodu? Eksperci są podzieleni
Według Adama Bodnara kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza powinna ulegać zatarciu. Fot. Archiwum

Maciej Hamankiewicz, prezes NIL, przyznaje, że w ciągu 28 lat istnienia samorządu lekarskiego wydano 11 wyroków dożywotnio pozbawiających lekarza prawa do wykonywania zawodu. Takie orzeczenia wiązały się z najbardziej drastycznymi przypadkami - m.in. związanymi ze zgonami pacjentów w wyniku działania lekarzy czy molestowaniem seksualnym nieletnich. Hamankiewicz pyta, czy ktoś chciałby, by któryś z tych lekarzy kiedykolwiek leczył jego lub kogoś z bliskich.

Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w niedawnym liście do ministra zdrowia zaproponował zmianę w ustawie o zawodzie lekarza. Zwraca uwagę, że w przypadku innych zawodów medycznych, jak pielęgniarek czy farmaceutów, nie ma pozbawienia prawa wykonywania zawodu na zawsze (np. pielęgniarki mogą się starać o rehabilitację po 15 latach). Ale przede wszystkim uznał, że brak możliwości powrotu do wykonywania zawodu może być niezgodny z art. 65 ust. 1 Konstytucji gwarantującym wolność wykonywania zawodu.

Czytaj też: NRL polemizuje z RPO ws. zatarcia kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu

Hamankiewicz przekonuje, że sprawcy nie mają szans na odzyskanie zaufania pacjentów.

Tego samego zdania jest prof. Zbigniew Szawarski, etyk, przewodniczący Komisji Bioetyki PAN, który na łamach Gazety Wyborczej podkreśla, iż "postępowanie niektórych lekarzy wskazuje, że nigdy nie powinni wykonywać tego zawodu".

Jednak prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, oponuje i twierdzi, że żadna kara nie powinna być nie do zatarcia, bo wtedy to nie kara, tylko wykluczenie. Dodaje, że jeśli ktoś zaniechał złego postępowania, nie można odbierać mu szansy na wykonywanie zawodu.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum