Czy lekarz w prywatnym gabinecie może wystawić skierowanie do szpitala na NFZ?
Czy lekarz w prywatnym gabinecie może wystawić skierowanie do szpitala na NFZ? Sytuacja wygląda inaczej niż w przypadku badań finansowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przepisy w tym zakresie są jasne.

Czy lekarz w prywatnym gabinecie może wystawić skierowanie do szpitala na NFZ?
Każda osoba z ubezpieczeniem zdrowotnym może skorzystać z prawa do badań diagnostycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jednak, aby skorzystać z bezpłatnych badań, konieczne jest skierowanie od lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce medycznej, która zawarła kontrakt z Funduszem.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku skierowania do szpitala. Takie skierowanie może wystawić każdy lekarz, również ten przyjmujący w gabinecie prywatnym, jeśli uzna, że wymaga tego obecny stan zdrowia pacjenta.
Skierowanie na leczenie szpitalne zachowuje swoją ważność do czasu ustalenia terminu przyjęcia. .
Lekarz POZ albo inni lekarz specjalista, który decyduje o leczeniu szpitalnym, do skierowania powinien dołączyć:
- kopię wyników badań diagnostycznych i przeprowadzonych konsultacji, które są podstawą kierowania do szpitala
- istotne informacje o dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym oraz zastosowanym leczeniu.
Oryginalne skierowanie należy dostarczyć do szpitala w ciągu 14 dni roboczych od dnia wpisu na listę oczekujących. E-skierowanie nie wymaga dostarczania – szpital zobaczy je automatycznie.
Żaden przepis nie uzależnia zakwalifikowania do leczenia szpitalnego, wpisania na listę oczekujących czy przyjęcia do szpitala od dostarczenia skierowania z poradni przyszpitalnej – podkreśla serwis pacjent.gov.pl.
Przyjęcie do szpitala bez skierowania
Istnieją sytuacje, gdy pacjent może zostać przyjęty do szpitala bez skierowania. Dotyczy to sytuacji takich jak:
- po wypadku,
- po zatruciu,
- z urazem,
- kiedy rozpoczął się poród,
- w sytuacji zagrożenia życia,
- w sytuacji nagłego pogorszenia się zdrowia.
Szpital musi wówczas przyjąć pacjenta niezwłocznie, by ratować jego życie i zdrowie. Czasami szpital nie ma takiej możliwości, ponieważ np. nie dysponuje odpowiednim. W takim przypadku jest zobowiązany zapewnić transport medyczny do właściwego szpitala.
Jeśli nie ma możliwości przyjęcia pacjenta do szpitala w dniu zgłoszenia, trafi on na listę oczekujących. W razie pogorszenia się stanu zdrowia i konieczności wcześniejszego (niż w ustalonym terminie) leczenia, ustalany jest nowy termin przyjęcia do szpitala.
Od 1 stycznia wchodzi nowy obowiązek w ZUS
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)